Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

26 iunie 2026, ora locală: 18:42

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3106 la 3120)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

salut vreau sa depun documentele la un colegiu din romania,,,dar unde sunt documentele necesare la depunere este si cererea de inscriere anexa nr1 A, vreau sa stiu daca aceasta trebuie imprimata din metodologie si completata de noi ,,sau ea se da si secompleteaza pe loc la ambasada cind depui actele!!!!???

A întrebat milsami pe 19.07.2011, la 16:46

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Asa o intrebare al termiant la liceu profil umanist dar doresc ca la romania sa fac studii realiste e posibil ? doresc sa studiez economia generala
Astepta raspunsurile voastre !!!!!!!

A întrebat dizseh pe 19.07.2011, la 16:08

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Buna ziua daca am implinit 16 ani am nevoie da cazier undeva? Adica la depus actele?
Multumesc anticipat!!!

A întrebat alexander996 pe 19.07.2011, la 15:54

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

am depus dosarul la o univ din cluj,am fost admisa dar nu a mers la studii.anul asta pot sa mai depun inca o data la alta universitate din Ro?
Poate depune cineva in locul meu dosarul avand o procura?

A întrebat diadra123 pe 19.07.2011, la 15:49

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Va rog frumos sa-mi spuneti daca in foaia matricola e obligatoriu sa fie si media generala pentru fiecare an de liceu in parte? e deja a doua oara cind secretara face greseala in foaia matricola.Cea pe care o am acum la mina contine doar notele pe cei 3 ani de liceu pentru fiecare disciplina insa fara media generala pentru fiecare an, si notele la examenul de BAC.

A întrebat VikaB pe 19.07.2011, la 15:45

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

E advarat ce comaisia va calcula media de admitere in functie de facultate , adica daca dai al drept, va prima istoria, etc? sau dupa formula afisata in metodologie?

A întrebat inguta pe 19.07.2011, la 15:45

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Putem bifa si cu bursa si fara bursa? am inteles ca doar o optiune e posibila..

A întrebat inguta pe 19.07.2011, la 15:38

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Cind avem nevoie de cazier juridic, dupa ce vom fi admisi eventual? la perfectarea vizei?

A întrebat inguta pe 19.07.2011, la 15:37

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

spuneti-mi va rog foaia matricola nu este acelasi dosar in care sunt indicate notele pt cei trei ani de studii?

A întrebat inguta pe 19.07.2011, la 15:36

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Spuneti-mi va rog foaia matricola nu este acelasi dosar personal in care sunt indicate notele pe cei trei ani de studiu?

A întrebat inguta pe 19.07.2011, la 15:35

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

cind totusi va fi data concreta de depunere a actelor, si odata cu depunerea actelor, cum noi deschidem viza? ca orice cetatean sau sunt anumite legitati ce confirma ca suntem studenti si trebuie in alt mod sa facem viza..?

A întrebat Dorinel pe 19.07.2011, la 15:06

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

buna ziua, in ce data incepe depunerea dosarelor de studii pu ROMANIA , la ambasada din chisinau ? ms

A întrebat mere_lica pe 19.07.2011, la 14:33

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut doresc sa stiu daca e ne voie de CAZIER pentru a da documentele la studii universitare in Romania deoarece in Metodologia de admitere nu este scris nimic desprea aceasta.
Primiesc raspunsuri toturor prietinilor de pe acest Sait !!!!!!!!

A întrebat dizseh pe 19.07.2011, la 14:18

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

Buna..puteti sa-mi spuneti mai concret care este data pentru a depune actele la ambasada? mersi anticipat

A întrebat Marionela.Tirsina pe 19.07.2011, la 14:11

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Buna, in foaia mea matricola, sunt notele pe anii de studii, mediile finale (kalkulate pe toti 3 ani) apoi media generala, totul normal deci. Dar nu sunt indikate notele de la bacalaureat, Pot aparea probleme oare ? Eu cred ka nu .. deoarace este doar kopia legalizata a diplomei de BAC, dar asha gindesk eu , trebuie oare sa-mi fak alta ??? :(

A întrebat sireoshka pe 19.07.2011, la 13:48

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.4049 secunde