Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 22:27

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

salutare inca o data .. si ms de raspunsuri .. as putea sa stiu si eu va rog frumos cum se afla media de absolvire .. am vazut acolo asa o formula .. (0,9 x MA) + (0,1 x Bdom) = MG; unde MA reprezintă media de absolvire , care se calculează cu două zecimale, fără rotunjire; ( MA = (M lic + M bac)/2), iar Bdom, este domeniul fundamental de studii, ce ar trebui sa calculez aici ca nu pot sa inteleg .. ma ajuta si pe mine cineva va rog frumos .. multumesc anticipat ..

A intrebat: Georgiana pe 01.07.2011, la 12:57

... şi Răspunsuri

da-mi id tau de mess ori skayp.......
A răspuns dimcikG pe 01.07.2011, ora 12:59, id: 34167
id de mess georgiana_coolgirl2000
A răspuns Georgiana pe 01.07.2011, ora 13:07, id: 34168
Bdom-ul nu cred că se ia în calcul, iar de regulă calculul e simplu: Media de admitere este egală cu media aritmetică între media pe cei trei ani de liceu (din foaia matricolă) şi media de la BAC.
A răspuns Pierro pe 01.07.2011, ora 14:25, id: 34169
ms mult de raspuns
A răspuns Georgiana pe 01.07.2011, ora 15:17, id: 34170
2 pierro, ba da Bdom are importanta foarte mare si e luat in consideratie :)
A răspuns pceolka pe 01.07.2011, ora 23:30, id: 34177
pai cum se calculeaza Bdom ? imi spui si mie te rog frumos? MS..
A răspuns Georgiana pe 02.07.2011, ora 15:35, id: 34182
Georgiana, bdom-ul nu se calculeaza, uite, daca descarci metodologie este un fisier cu Bdum, si il alegi de acolo pe cel ce iti trebuie pentru facultatea la care vrei sa depui. Asta e o cifra statica, care depinde de domeniul ales, el poate fi 1, 2,...,10.
A răspuns butterfly pe 02.07.2011, ora 17:12, id: 34184
Se calculeaza bdom ul. Ca sa-ti dau un exemplu, eu am avut media de liceu 9,48 si BAC- 10. Media aritmetica fiind 9, 74 si coeficientul pt medicina 7(acum am vazut ca anul acesta e 5), media de concurs a fost 9,74*0,9+0,1*7=9,47
Cu alte cuvinte, daca bdom e 7, media maxima pt concurs este 9,7, daca e 10, media maxima e 10.
A răspuns jane_air pe 03.07.2011, ora 12:16, id: 34193
Ms mult tuturor de raspunsuri :D acum trebuie sa sper ca totusi voi intra :D succese tuturor ..
A răspuns Georgiana pe 03.07.2011, ora 12:34, id: 34195
Pai da, jane_air: calculezi media avind in vedere bdom-ul, nu bdum-ul. El este prestabilit.
A răspuns butterfly pe 03.07.2011, ora 13:50, id: 34196
dupa cite stiu eu bdom-ul la medicina tot 7 e........de unde stiti ca s-a schimbat?
A răspuns Cris_e pe 03.07.2011, ora 17:17, id: 34202 | mergi sus ▲
butterfly, chiar nu inleleg ce vrei sa zici; i-am explicat Georgianei ce-i cu bdom u ala si cum se calculeaza media pt concurs
Cris_e: pai asa am vazut in tabelul din metodologie, oricum nu conteaza valoarea bdom ul
A răspuns jane_air pe 03.07.2011, ora 19:54, id: 34208 | mergi sus ▲
Am spus că Bdom-ul nu are nici o importanţă, pentru că toţi care vor alege un domeniu anumit vor fi în aceleaşi condiţii.
A răspuns Pierro pe 03.07.2011, ora 20:31, id: 34211 | mergi sus ▲
Foarte coresct, Pierro!
jane_air, nu te supara, poate nu m-ai inteles, eu am avut in vedere ca bdom-ul e un numar, o valoare, nu se calculeaza, dar cu ajutorul lui iti poti calcula media de intrare.
Cris_e, da, am cautat si eu si e ''7'' la medicina.
A răspuns butterfly pe 04.07.2011, ora 11:37, id: 34221 | mergi sus ▲
Sorry, corect*
A răspuns butterfly pe 04.07.2011, ora 11:38, id: 34222 | mergi sus ▲
de acord)))
p.s spuneti-mi va rog cine stie cu ce MG e posibil sa fii admis la medicina....la buc,iasi de exemplu......cum a fost anii trecuti?
A răspuns Cris_e pe 04.07.2011, ora 13:18, id: 34227 | mergi sus ▲
Pentru Cris_e: la rubrica legislaţie caută admitere 2009-2010 şi vei vedea cu aproximaţie mediile de admitere :) De la an la an mediile se modifică, deci nu rămâne să crezi că vei fi admisă cu media pe care o ai şi să mizezi pe NOROC :) Baftă!
A răspuns Pierro pe 04.07.2011, ora 14:35, id: 34229 | mergi sus ▲
Da, e 7, 5 e pt cei din balcani si diaspora.
A răspuns jane_air pe 04.07.2011, ora 17:39, id: 34237 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1521 secunde