Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 21:17

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

Bună ... spuneți vă rog ce tip de certificat medical trebuie ? 86e sau 86u ?

A intrebat: damax pe 03.07.2011, la 16:27

... şi Răspunsuri

86 e.....
A răspuns dimcikG pe 03.07.2011, ora 16:36, id: 34198
86 e este pentru universitatile de la noi.....86 u pentru universitatile de peste hotare
A răspuns Cris_e pe 03.07.2011, ora 17:00, id: 34199
cum adica????eu cind miam facut am spus ca pentru plecare in Rom... si mia facut 86 e
A răspuns dimcikG pe 03.07.2011, ora 17:06, id: 34200
86 u la sigur pt plecare in ro...am concretizat)
A răspuns Cris_e pe 03.07.2011, ora 17:14, id: 34201
pentru admiterea în MD , ex USM ASEM trebue certificat 86u ,

de aia și întreb dacă trebue să fac două certificate de același fel
A răspuns damax pe 03.07.2011, ora 17:23, id: 34203
sa inteleg ca vrei sa depui si la noi si la rom.....atunci nu ntrebuie sa faci doua...pentru ca la noi dai originalul iar la rom dublicat!!!!!!!
A răspuns dimcikG pe 03.07.2011, ora 17:42, id: 34204
da ! mde... unul spune că două tre.. altul că duplicat .. cînd va apărea p dată metodologia de admitere 2011
A răspuns damax pe 03.07.2011, ora 18:00, id: 34205
Dragilor,nu importa ce fel de certificat este,important este ca vi la facut p/u studii in Romania!!!!
A răspuns Josyna pe 03.07.2011, ora 18:12, id: 34206
Chiar nu shtiu, m-ati dus in eroare... Mie mi-au facut 086 e, si mi-au zis ca sunt bune pentru Romania, cu exceptia cazului in care depui la medicina, k in asa caz trebuie altceva. Spuneti-mi concret, cineva care deja e admis acolo, ce fel de certificat ati avut?
A răspuns butterfly pe 03.07.2011, ora 19:43, id: 34207
Eu am avut 086 e, pt ca si in Md am depus la medicina... Cand am trecut comisia medicala, mi-am facut 2 exemplare si la certificatul pt Ro, am avut si poza. Asa mi-a zis sa fac medicul de familie.
A răspuns jane_air pe 03.07.2011, ora 20:21, id: 34209
u, nu e, cer scuze.
A răspuns jane_air pe 03.07.2011, ora 20:22, id: 34210 | mergi sus ▲
eu am avut "e" :D
A răspuns Josyna pe 04.07.2011, ora 09:23, id: 34215 | mergi sus ▲
Adica poza o punem noi, inainte de a da legaliza certificatul?
Josyna, ai avut anul trecut ''e''? Tu ai depus actele pentru Romania? A fost ok cu ''e'', da?
A răspuns butterfly pe 04.07.2011, ora 11:34, id: 34220 | mergi sus ▲
Domane ce toromași avem !! fost azi la policlinică pentru certificat ... umi face 86e au spus ca 86u nu au . deși universitățile cer (u). pe certificat ca pintru chiiori scrie pentru ASEM .. eu o întreb cu să prezint certificatul pr românia dacă pe el scrie că e pentru ASEM .. îmi spune să astup cu o foiță și să scriu singur pentru ro ... îi zic să-mi facă două .. ni spune medicu nu ții pisări să face 10 certificate ..... mâine precis mă duc la directorul lor poate are mai multăminte .... nici legalizare nu-i pot face .
A răspuns damax pe 04.07.2011, ora 12:07, id: 34224 | mergi sus ▲
"butterfly",da a fost ok,si nu trebuie sa mai faceti nimik pe ea inafara de ceea ce va scris medicul:p!!!
A răspuns Josyna pe 04.07.2011, ora 15:19, id: 34231 | mergi sus ▲
Merci mult, Josyna, eu am ''e'' si o sa depun cu el, nu mai fac alte schimbari. Sper sa fiu acceptata : )
Am inteles ca doar pentru cei ce depun la medicina le trebuie ceva mai* diferit.
A răspuns butterfly pe 06.07.2011, ora 18:51, id: 34313 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1824 secunde