Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 21:15

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

Offf.... deam nici nu stiu la ce sa ma mai gindesk ku admiterea asta. M-am blocat. Deci cu forma medicala e clar treb sa fie 86 e ,asa? Acum care e foaia matricola(E anexa din diploma de bacalaureat unde sint indicate toate mediile pe 3 ani de la toate obiectele)? Ce documente trebuiesc legalizate si care e procedura, unde le legalizez? Daca o sa dau mai intii originalele la noi la ASEm apoi la Iasi atunci ce trebuie ca sa fac?? Trebuiesc inregistrate la notariat copiile p/u Iasi????

A intrebat: Lenrock pe 04.07.2011, la 21:26

... şi Răspunsuri

Învățământ universitar:
1) Cerere de înscriere – formular tip
2) Copii legalizate după:
• diploma de bacalaureat (pentru absolvenţii promoţiei anului curent după adeverinţa de absolvire a liceului, având înscrisă media anilor de studii şi a examenului de bacalaureat)
• foaia matricolă privind studiile liceale, în care sunt înscrise şi notele / calificativele obţinute la bacalaureat.
3) Copie legalizată a certificatului de naştere
4) Copie legalizată a certificatului de căsătorie (dacă este cazul)
5) Copie legalizată a adeverinţei medicale care să permită accesul în colectivitate
6) Xerocopii după:
• Buletinul de identitate/Cartea de Identitate
• Anexa la buletinul de identitate cu indicarea domiciliului stabil
7) Xerocopie după paşaport
8) 1 Fotografie ¾, care se aplică pe cerere
A răspuns anagurduza pe 04.07.2011, ora 21:47, id: 34246
Foaia matricolă conţine notele pe ultimii 3 ani de studii, inclusiv mediile și notele de la BAC. E un certificat ce reflectă situaţia școlară pe ultimii 3 ani si ti-o elibereaza secretara din institutia unde ti-ai facut studiile. Toate documentele trebuie legalizate.....astfel la noi dai originalul...la iasi cele legalizate...citeste metodologia....si nu-ti fa griji...bafta)
A răspuns Cris_e pe 04.07.2011, ora 21:47, id: 34247
Da,foaia matricola e anexa din diploma de bacalaureat unde sint indicate toate mediile pe 3 ani de la toate obiectele;....documentele necesare sunt:
Cerere de înscriere – formular tip (Anexa nr. 1A)
Copii legalizate după:
1. diploma de bacalaureat (pentru absolvenţii promoţiei anului curent - după adeverinţa de absolvire a liceului, având înscrisă media anilor de studii şi a examenului de bacalaureat)
2. foaia matricolă privind studiile liceale, în care sunt înscrise şi notele / calificativele obţinute la bacalaureat.

Copie legalizată a certificatului de naştere
Copie legalizată a certificatului de căsătorie (dacă este cazul)
Copie legalizată a adeverinţei medicale care să permită accesul în colectivitate


Xerocopie după paşaport

1 Fotografie ľ, care se aplică pe cerere.

sper sa-ti fie de ajutor))*SUCCES!!!
A răspuns Josyna pe 04.07.2011, ora 21:49, id: 34248
Si cum arata foaia asta matricola makar... ka eu le zic la prof de la colegiu meu si ei nu stiu ce e asta
A răspuns Lenrock pe 04.07.2011, ora 21:53, id: 34251
Scrie foaia matricola,obiectele de studiu,anii de liceu si acolo se pun toate notele).Daca doresti poti sa-ti dau skype-ul meu sa-ti arat foaia matricola:)
A răspuns Josyna pe 04.07.2011, ora 21:55, id: 34253
da cite ceva deja e klar. Dar cererea de inscriere o sa o primesc la consulat cind o sa fie admiterea,da??? Si aproximativ kind se incepe admiterea la univer p-u studentii din RM?
A răspuns Lenrock pe 04.07.2011, ora 21:56, id: 34254
da hai dami-o pe skype ka eu sa le -o arat.... skype meu e lenrock_flash
A răspuns Lenrock pe 04.07.2011, ora 21:57, id: 34256
ea se elibereaza de catre secretara la sigur....
intra aici si o sa vezi cum arata http://www.torrentsmd.com/forum_img/7630321_262.jpg
A răspuns Cris_e pe 04.07.2011, ora 21:57, id: 34257
din pakate pagina nu exista (((( dati-mi pe skype..... l-am indikat mai sus si rs la intreb : cererea de inscriere se da la consulat in ziua admiterii,da?
A răspuns Lenrock pe 04.07.2011, ora 21:59, id: 34258
da,in ziua admiterii)*
A răspuns Josyna pe 04.07.2011, ora 22:00, id: 34259
incearca aici http://torrentsmd.com/forum_img/7630143_46f.jpg
da...cererea o sa o primesti in ziua admiterii....dar poti sa o descarci din timp de pe net...
A răspuns Cris_e pe 04.07.2011, ora 22:03, id: 34260 | mergi sus ▲
Nici aici pagina nu exista.... o sa o primesc pe skype... orikum mersi de ajutor. Dar unde legalizez documentele? notariat? sau este posibil si la consulat???
A răspuns Lenrock pe 04.07.2011, ora 22:05, id: 34261 | mergi sus ▲
da..la notar...pentru ce facultati vei opta?
A răspuns Cris_e pe 04.07.2011, ora 22:08, id: 34262 | mergi sus ▲
vreau sa admit la UAIC Iasi la economie, tu?
A răspuns Lenrock pe 04.07.2011, ora 22:09, id: 34263 | mergi sus ▲
apoi aleg finante si banci sau contabilitate si inf de gestiune , pt ka am studiat contabilitatea la colegiu la noi
A răspuns Lenrock pe 04.07.2011, ora 22:10, id: 34264 | mergi sus ▲
medicina generala
A răspuns Cris_e pe 04.07.2011, ora 22:13, id: 34265 | mergi sus ▲
aaaaaaa..... nu e rau... ))))) succes!!!
A răspuns Lenrock pe 04.07.2011, ora 22:17, id: 34266 | mergi sus ▲
da.....dar am frica si imi fac foarte mari griji...as vrea enorm de mult sa fiu admisa.....ms mult...tie la fel..mult succes
A răspuns Cris_e pe 04.07.2011, ora 22:18, id: 34267 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1867 secunde