Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 16:10

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

As vrea sa stiu daca pentru a fi admis in Iasi,(Stomatologie)trebuie sa dam examen de admitere,in cazul in care avem pasaport roman.Va multumesc!!!

A intrebat: mihaela111 pe 08.07.2011, la 21:32

... şi Răspunsuri

daca ai pasaport romanesc cu viza de resedinta in Moldova atunci trbuie doar sa depui dosarul la ambasada iar daca ai buletin romanesc atunci trebuie sa dai examenul de admitere
A răspuns dorudorin92 pe 08.07.2011, ora 23:22, id: 34416
si daca nu ai cetatenie? dai examen?
A răspuns anilorac pe 09.07.2011, ora 02:45, id: 34420
Nu mai dai nici un fel de examen...
A răspuns cepavick pe 09.07.2011, ora 02:49, id: 34421
eu cu aceeasi intrebare dar daca depun la ambasada dosarul ca cetatean moldovean macar ca am toate documentele romanesti(pasaport cu resedinta in Romania,buletin la fel cu resedinta in ro si certificat ro) atunci tot dau examen de admitere macar ca depun cu documentele moldoveneshti va rog raspundeti-mi !!!!!! sunt ft stresata :(:(:(va multumesc
A răspuns larissa pe 10.07.2011, ora 19:13, id: 34472
Dacă ai buletin românesc nu poţi beneficia de privilegiile acordate cetăţenilor R.Moldova. De fapt, ai putea, dar în cazul în care se află că ai şi buletin vei fi nevoită să returnezi toate cheltuielile pe care le-a efectuat statul român.
A răspuns Pierro pe 10.07.2011, ora 19:33, id: 34474
da daca eu imi schimb resedinta in RM, dar am si buletin ro tot trebuie sa dau examen de admitere ? :(
A răspuns larissa pe 10.07.2011, ora 19:41, id: 34478
va rog mult sfatuiti-ma unde pot sa depun actele pt studii serioase in marketing?as fi bucuroasa in iasi,cluj,sau poate ma sfatuiti in alte orase va multumesc mult , sunt ft confuza pt ca chiar vreu cu adevarat studii serioase merci
A răspuns larissa pe 10.07.2011, ora 20:16, id: 34487
Larissa, putem sa te sfatuim daca iti cunoastem mediile, nu putem zice nimic de orase astfel.
A răspuns crinna pe 10.07.2011, ora 20:18, id: 34488
pierro poti sami raspunzi la intrebarea care tiam dato anterior: "daca imi schimb resedinta din ro in md si la pasaport si la buletin atunci dau test de admitere la UMF la stomatologie in iasi? te rog mult ca sunt ft confuza si disperata multumesc ft mult
A răspuns larissa pe 10.07.2011, ora 20:34, id: 34489
crinna multumesc pt raspuns. media mea pt 3 ani de liceu este 9.30, media bac 10,00 ce sanse am in orasele care li-am indicat sau pt ma sfatuiti ceva mai bun ,va multumesc anticipat
A răspuns larissa pe 10.07.2011, ora 20:37, id: 34490
Eu nu ştiu care e situaţia la medicină cu examenele de admitere.
A răspuns Pierro pe 10.07.2011, ora 20:39, id: 34491 | mergi sus ▲
Ai şanse bune!
A răspuns Pierro pe 10.07.2011, ora 20:40, id: 34492 | mergi sus ▲
Cu asemenea medie ar fi păcat să faci marketing.
A răspuns Pierro pe 10.07.2011, ora 20:41, id: 34493 | mergi sus ▲
Salut, Pierro! de ce scrii ca e pacat cu sa mergi la marketing? crezi ca nu este perspectiva in domeniu? Si eu vreau sa fac marketing. Tot la universitate de prestigiu, cu profesori buni si cu perpespectiva de angajare rapida in munca. poate imi sugerati vreo idee? unde ar fi mai bine sa aplic. am si eu media foarte buna. Multumesc mult pentru raspunsuri.
A răspuns abiturient pe 11.07.2011, ora 14:36, id: 34511 | mergi sus ▲
Părerea mea că marketingul poţi să-l studiezi de sine stătător sau la masterat. Având o medie bună e preferabil să faci o facultate mai serioasă, de exemplu: contabilitate, iar mai apoi la master să mergi pe mâna marketing-ului. Părerea mea.
A răspuns Pierro pe 11.07.2011, ora 15:45, id: 34513 | mergi sus ▲
Salut, Pierro! Apreciez parerea ta.
Esti student la Cuza, nu? si eu acolo o sa vin.
Eu de fapt as vrea sa merg pe alta varianta, dar nu sunt sigura 100%. De aia si cer sfatul mai multor persoane. Cred ca mi-ar placea mult marketin-ul. Masterul l-as face in puplicitate si stiintele comunicarii. Ce parere ai? e buna combinatia? ce ai zis de contabilitate tot e atractiv, mai am citeva zile sa ma gindesc.... Ajitati-ma sa decid. Mulumesc tuturor. Salve, Pierro!
A răspuns abiturient pe 13.07.2011, ora 17:53, id: 34631 | mergi sus ▲
Nu sunt student la Cuza şi nici nu am fost tentat să optez pentru această universitate, chiar dacă e una dintre cele mai bune din România.
A răspuns Pierro pe 13.07.2011, ora 17:58, id: 34633 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1422 secunde