Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 12:19

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

Sall!Cum credeti cu media de bac 7.5 am sanse sa intru la drept, nu conteaza orasul. Dati-mi va rog ceva sugestii,opinii referitor la facultatile din orasele mai slab cotate. Parerea dvs conteaza mult pt mine. Mersi.

A intrebat: vilikan pe 12.07.2011, la 12:16

... şi Răspunsuri

depinde fff mult ce oras vrei sa alegi.iti sugerez sa alegi orase precum craiova,ploiesti,pitestui unde se intra mai usor shi chiar poti sa iei si bursa....bafta
A răspuns alin4ik pe 12.07.2011, ora 12:22, id: 34543
Alina in Galati crezi ca nam nici o sansa?
A răspuns vilikan pe 12.07.2011, ora 12:27, id: 34544
la galati nustiu cum sta treaba..dar merita sa incerci daka asa de tare iti doresti,poate reusesti:)
A răspuns alin4ik pe 12.07.2011, ora 12:29, id: 34545
imi doresc foarte tare in Ro......nu neaparat in Galati. Apropo tu esti studenta deja?
A răspuns vilikan pe 12.07.2011, ora 12:32, id: 34546
NU cred că ai şanse, dar încearcă. La Drept nu se prea dau multe locuri. Orientează-te spre alte facultăţi, spre exemplu Administraţie publică, căci ai putea să ai şanse, dar nu e sigur.
A răspuns Pierro pe 12.07.2011, ora 13:26, id: 34548
NU cred că ai şanse, dar încearcă. La Drept nu se prea dau multe locuri. Orientează-te spre alte facultăţi, spre exemplu Administraţie publică, căci ai putea să ai şanse, dar nu e sigur.
A răspuns Pierro pe 12.07.2011, ora 13:26, id: 34549
ms pierro pt sfat. si in ce oras as putea da la administrare publica? ms
A răspuns vilikan pe 12.07.2011, ora 13:40, id: 34551
Deja o să vezi ce oferte vor fi, dar să eviţi oraşele "aglomerate", adică Bucureştiul, Constanţa, Braşov, Cluj, Iaşi, Galaţi, Suceava, Sibiu, iar în celelalte ai şansa ta, chiar dacă nu prinzi un loc cu BURSă să ştii că şi în regim FĂRĂ BURSĂ nu e chiar rău, căci mergi să faci studii nu să te îmbogăţeşti.
A răspuns Pierro pe 12.07.2011, ora 13:43, id: 34552
multumesc, o sa tin cont de ceea ce miai spus :) . toate bune!!!
A răspuns vilikan pe 12.07.2011, ora 13:46, id: 34553
da,sunt studenta deja anul 2 shi chiar la drept...shi sa-ti zic sincer sunt destul de multzi la drept chiar daka marea majoritate care au resuit nu au bursa adik la fara bursa fara taxa(la fel si eu)..dak crezi k nu o sa reusesti la drept incearca administratia publica,e o specialitate destul de buna,din cate stiu tot e din domeniul dreptului doar k licenta se face doar 3 ani
A răspuns alin4ik pe 12.07.2011, ora 18:27, id: 34563
Poti sa alegi si Targoviste, sunt sanse mari sa fii admis. Bafta!
A răspuns Tunusik pe 12.07.2011, ora 20:16, id: 34579 | mergi sus ▲
Alin4ik.......... este diferenta intre facultatea de DREPT din RO şi RM?? Cu diploma din RO la drept, te poti angaja in RM?
A răspuns Mihaita pe 12.07.2011, ora 21:54, id: 34586 | mergi sus ▲
mersi amici pentru opiniile voastre :*!!! bafta si voua
A răspuns vilikan pe 12.07.2011, ora 22:22, id: 34587 | mergi sus ▲
Principiile dreptului sunt aceleaşi, dar diferă legislaţia, însă dacă prinzi firul nu cred că e o problemă să te angajezi.
A răspuns Pierro pe 12.07.2011, ora 22:31, id: 34589 | mergi sus ▲
Mulţumesc Pierro! Chiar demult, căutam o "opinie" la această întrebare!
A răspuns Mihaita pe 12.07.2011, ora 22:47, id: 34592 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1193 secunde