Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 07:38

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

Spuneti-mi cineva daca poti intra la studii cu diploma de la colegiu?

A intrebat: Greeny pe 14.07.2011, la 14:18

... şi Răspunsuri

In Ro nu au nevoie de diploma de colegiu ci doar cea de Bac!
A răspuns panicoalina pe 14.07.2011, ora 14:32, id: 34678
Sigur ca poti!
A răspuns crinna pe 14.07.2011, ora 14:35, id: 34679
Mi-e foarte interesant crinna unde sa specifici datele din diploma de colegiu in cerere! Anul trecut am terminat colegiu si am plecat la studii in Ro pe baza diplomei de Bac, pe cand cea de colegiu nu are nici o atributie!
A răspuns panicoalina pe 14.07.2011, ora 14:39, id: 34680
La colegiu nu ati dat BAC-ul?
A răspuns crinna pe 14.07.2011, ora 14:52, id: 34682
Normal ca am dat, dar diploma de colegiu nu joaca rol mare!
A răspuns panicoalina pe 14.07.2011, ora 14:52, id: 34683
diploma de la bac am depuso anul trecut la facultate la f/r
A răspuns greeny pe 14.07.2011, ora 14:53, id: 34684
Fara diploma de BAC nu cred sa primeasca, sorry... credeam ca o detii.
A răspuns crinna pe 14.07.2011, ora 14:55, id: 34686
mdea........
A răspuns greeny pe 14.07.2011, ora 14:55, id: 34688
da cu media la bac 7,5 e posibil sa treci?
A răspuns greeny pe 14.07.2011, ora 14:56, id: 34690
In acest caz mergi la facultate (daca e in Md) si ia diploma pt a face copie legalizata si problema s-a rezolvat!
A răspuns panicoalina pe 14.07.2011, ora 14:57, id: 34691
Diploma de specialitate obţinută la colegiu nu are nici o importanţă în procesul de admitere. Poţi participa la admitere doar în baza diplomei de BAC. Şanse ai, dar depinde de specialitatea şi oraşul pentru care optezi.
A răspuns Pierro pe 14.07.2011, ora 14:58, id: 34693 | mergi sus ▲
la geodezie sau cadastru vreau....
A răspuns greeny pe 14.07.2011, ora 15:00, id: 34696 | mergi sus ▲
Ai învăţat la Colegiul de Construcţii?! :))
A răspuns Pierro pe 14.07.2011, ora 15:01, id: 34698 | mergi sus ▲
aha :D
A răspuns greeny pe 14.07.2011, ora 15:02, id: 34699 | mergi sus ▲
e mare concursul la asa facultati?
A răspuns greeny pe 14.07.2011, ora 15:03, id: 34701 | mergi sus ▲
Nu chiar.
A răspuns crinna pe 14.07.2011, ora 15:04, id: 34703 | mergi sus ▲
Nu ştiu care e concursul, dar trebuie să fii atent ca să "descoperi" această specializare în România, căci eu nu prea am găsit-o acum doi ani când am depus actele :)
A răspuns Pierro pe 14.07.2011, ora 15:06, id: 34705 | mergi sus ▲
dar cum dar arata nr de locuri oferite la fiecare facultate?
A răspuns greeny pe 14.07.2011, ora 15:19, id: 34707 | mergi sus ▲
Nu numărul de locuri e problemă, ci denumirea specializării, pentru că nu coincide cu cea din Moldova. Exact denumirea specializării nu pot să ţi-o spun,dar să te uiţi atent la locurile oferite de Universităţile Agrare.
A răspuns Pierro pe 14.07.2011, ora 16:04, id: 34712 | mergi sus ▲
da daca e scris ca e numai un loc la geodezie in bucuresti inseamna ca doar o persoana va intra?
A răspuns greeny pe 14.07.2011, ora 18:52, id: 34738 | mergi sus ▲
Exact. Înseamnă că doar o personaă va fi admisă.
A răspuns Pierro pe 14.07.2011, ora 19:50, id: 34747 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.0829 secunde