Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 05:17

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

legalizarea la certificatul de studii gimnaziale
legalizarea la adeverinta medicala
legalizarea la certificatul de nastere
legalizarea la buletinul de identitate
legalizarea la pasaportul mamei
legalizarea la pasaportul tatalui
legalizarea la dosar
legalizarea la foaia matricola
Declaratie scrisa de parinti precum ca imi permit sa particip la concursul de admitere
Declartie scrisa de parinti precum sa imi permit sa plec peste hotare la studii
1poza 3/4

de ce mai am nevoie pentru admitere la studii preuniversitare?

A intrebat: cristina.popa pe 15.07.2011, la 15:36

... şi Răspunsuri

ai totul mai mult nimik nuti trebuie
A răspuns lilik pe 15.07.2011, ora 15:43, id: 34833
merci mult mult de tot slava domnului ca am terminat:( acum asteptam admiterile
A răspuns cristina.popa pe 15.07.2011, ora 15:48, id: 34834
buletinele parintilor trebuie? dar cele straine?
A răspuns Lory pe 15.07.2011, ora 16:52, id: 34836
shi este nevoie de 2 declaratii??? una adika pentru concursul de admitere shi alta pentru studii in rominia?...straniu eu am doar una(
A răspuns Lory pe 15.07.2011, ora 16:56, id: 34837
Daca ai descarcat metodologia, atunci poti gasi practic toate documentele necesare
A răspuns DumitruGodina pe 15.07.2011, ora 17:10, id: 34839
Salut, eu am descarcat metedelagia insa am niste nelamuriri.
Copie dupa pasaport/carte de indentitate al candidatului si al parintilor/tutorilor legali eliberate de autoritatile din R.Moldova.
Si nu inteleg, este nevoie de copia posaportului, a cartii de identitate sau sunt obligatorii ambele?\
Multumesc anticipat!!!
A răspuns alexander996 pe 15.07.2011, ora 17:16, id: 34841
Imi cer scuze de greselile gramaticale provocate, ma grabesc!!!!
A răspuns alexander996 pe 15.07.2011, ora 17:17, id: 34842
Eu mi-am facut copie legalizata la cartea de indentitate, in anii precedenti tot asa isi alegeau ori copie legalizata la pasaport ori la buletin...asa ca vezi si tu daca nu ai pasaport fa la buletin si invers daca le ai pe ambele fa la una nu conteaza care....
A răspuns inga.boghean pe 15.07.2011, ora 18:37, id: 34850
dar care e foaia matricola...?? cea cu notele din clasele I-IX??
si trebuie copie la dosarul pana in clasele a IX??ms
A răspuns Pollynush pe 15.07.2011, ora 18:56, id: 34851
Foaia matricola este un tabel cu notele din clasa a V a IX, daca iti faci foaia matricola nu iti mai trebuie dosarul, pentru ca practic foaia matricola este extrasa din dosar
A răspuns inga.boghean pe 15.07.2011, ora 19:02, id: 34852
Daca trebuie la cineva exemplu de foaie matricola adresati-va
A răspuns inga.boghean pe 15.07.2011, ora 19:02, id: 34853 | mergi sus ▲
Inga poti sa imi arati mie modelu de foaie de matricol, ms moolt
id skype - donicaandrei
id messenger - andreidonica...
astept
A răspuns stargame pe 15.07.2011, ora 21:24, id: 34867 | mergi sus ▲
La noi un pik difera dar....:)
A răspuns inga.boghean pe 15.07.2011, ora 21:47, id: 34868 | mergi sus ▲
Imi cer scuze, eu am gasit o alta lista de acte, nu la fel de voluminoasa, poate sa-mi explice cineva daca am tot:
a)Copii legalizate după:
1. diploma de bacalaureat (pentru absolvenţii promoţiei anului curent - după adeverinţa de absolvire a liceului, având înscrisă media anilor de studii şi a examenului de bacalaureat)
2. foaia matricolă privind studiile liceale, în care sunt înscrise şi notele / calificativele obţinute la bacalaureat.
b)Copie legalizată a certificatului de naştere
c)Copie legalizată a adeverinţei medicale care să permită accesul în colectivitate
d)Xerocopii după:
1. Buletinul de identitate/Cartea de Identitate
2. Anexa la buletinul de identitate cu indicarea domiciliului stabil.
e)Xerocopie după paşaport
f)1 Fotografie ¾, care se aplică pe cerere.
si ce fel de declaratie de la parinti.... nu am gasit asta in lista..

A răspuns Irynuka pe 15.07.2011, ora 21:50, id: 34869 | mergi sus ▲
cred ca la universitare asta e suficent?
A răspuns Irynuka pe 15.07.2011, ora 21:51, id: 34870 | mergi sus ▲
documentele acestea sunt suficiente pentru studii de licenta
A răspuns E-A pe 15.07.2011, ora 21:55, id: 34871 | mergi sus ▲
Multumesc! si foaia matricola e neaparat copie legalizata, nu putem depune originalul?
A răspuns Irynuka pe 15.07.2011, ora 21:56, id: 34872 | mergi sus ▲
lume legalizati actele ca va ignora
A răspuns cristina.popa pe 15.07.2011, ora 22:21, id: 34873 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1801 secunde