Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

26 iunie 2026, ora locală: 11:54

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

Buna. As vrea o mica consultatie. Daca cineva din abiturienti sau din actualii studenti in Romania poate sa-mi explice, care e procedura de selectare a candidatilor. Optez pentru trei orase in ordinea descrescatoare. Bifez "cu bursa" si "fara bursa", atunci: daca in primul oras nu sunt admisa cu bursa, atunci mi se va analiza optiunea "fara bursa" (si in cazul acesta as intra la fara bursa, chiar daca in orasul din a doua optiune as putea intra cu bursa) sau se va trece la al doilea centru si tot asa la al treilea pentru a determina, mai intii daca voi putea primi bursa si mai apoi in aceeasi ordine se analizeaza optiunea "fara bursa"? Multumesc anticipat.

A intrebat: Irynuka pe 23.07.2011, la 17:42

... şi Răspunsuri

Irynuka, pe mine tot ma intereseaza procedura asta!!!! Asa ca strig ''AJUTOR'' celor versati in domeniul asta! Si mai ales ''batrineilor'' de pe acest site.... Pierro, am nevoie de tine....
A răspuns butterfly pe 23.07.2011, ora 23:39, id: 35509
Dosarul este transmis in orasul Nr.1 este analizata posibilitatea sa fii admisa la "bursa", daca media nu se incadreaza in limite, este analizata posibilitatea sa fii admisa la "fara bursa", in caz daca media este incadrata in limitele necesare atunci dosarul tau ramane acolo si nu mai este transmis in urmatorul oras care a fost indicat in formular.
In caz daca media ta de concurs nu se incadreaza nici in limitele necesare pentru a fi admisa la studii "fara bursa", dosarul tau este transmis in urmatorul oras si procedura se repeta.
A răspuns pceolka pe 23.07.2011, ora 23:46, id: 35511
Multumesc! Dar daca Universitatea din prima optiune nu ofera locuri fara bursa, ci numai cu bursa, atunci se trece automat la a doua optiune?


Butterfly, la ce vrei la aplici?
A răspuns Irynuka pe 24.07.2011, ora 11:06, id: 35536
uitaţivă altă situaţie?
Spre exemplu bifez CU BURSĂ şi FĂRĂ BURSĂ!

Scriu cele 3 oraşe în care vreau,iar într-un oraş din ele nu este opţiunea CU BURSĂ,risc să fiu eliminat din concurs?
A răspuns cepavick pe 24.07.2011, ora 12:26, id: 35542
Unele universitati/orase aloca cu bursa, sau fara bursa locuri, deci nu se elimina din concurs, atat timp cat ai bifat pe ambele.
A răspuns crinna pe 24.07.2011, ora 12:31, id: 35543
Nu ai citit metodologia dar! Acolo scrie că dacă optezi pt o opţiune care nu se oferă de universitatea cutare,eşti automat eliminat din concurs.. Îmi mai poate cineva explica asta,poate cineva care a avut deaface cu aşa situaţii!
A răspuns cepavick pe 24.07.2011, ora 12:38, id: 35545
:)) Clar cu tn, eu am explicat bn, clar ca tre sa optezi doar pt locurile oferite. Tu, n-ai citit metodologia.
PS eu am trecut prin asta!>:P
A răspuns crinna pe 24.07.2011, ora 12:48, id: 35546
Hai fără de acestea dragă,eu am scris ce am înţeles... ce să mai vb,eşti tare de tot,ai trecut prin asta şi ai citit şi metodologia.. Eu am zis ce am înţeles şi rog să-mi explice cineva puţin mai avansat .. :P
A răspuns cepavick pe 24.07.2011, ora 13:20, id: 35547
La mintea ta, da, trebuie mai avansat!:)):P
Bifezi ambele, doar daca macar o specialitate aleasa e la cu bursa si una la fara bursa, daca toate sunt la cu bursa bifezi doar cu bursa.
In metodologie e specificat ca daca optezi pt alte specialitati/orase care nu sunt in lista poti risca sa fii eliminat, de bifare nu se zice.
A răspuns crinna pe 24.07.2011, ora 13:28, id: 35550
Cîtă deşteptăciune,nici nu-mi închipui unde încape în tine atîta deşteptăciune :)
A răspuns cepavick pe 24.07.2011, ora 14:07, id: 35553
N-ai de unde sa stii:)
A răspuns crinna pe 24.07.2011, ora 14:22, id: 35554 | mergi sus ▲
"Scriu cele 3 oraşe în care vreau,iar într-un oraş din ele nu este opţiunea CU BURSĂ,risc să fiu eliminat din concurs?"
NU risti, optiunea Cu Bursa este valabila pentru acele universitati care o ofera. Esti eliminat doar in cazul cand optezi pentru o facultate care nu ofera locuri pentru basarabeni!
A răspuns jane_air pe 24.07.2011, ora 17:02, id: 35557 | mergi sus ▲
2 cepavick
eu stiu persoane care anul trecut au bifat ambele optiuni cand unul dintre cele 3 centre universitare oferea doar locuri la "fara bursa".
In privinta metodologiei de anul acesta, nu am facut cunostinta cu ea, dar risc sa presupun ca merge vorba despre alte optiuni...poate daca absolventul aplica la o facultate din cadrul universitatii unde nu st oferite locuri pt basarabeni.
In privinta bifarii optiunilor cu sau fara bursa, dak nu santeti siguri, completati formularul pe loc, inainte de admitere, acolo st domnisoare amabile care st gata sa va raspunda la intrebari de genul si sa clarifice situatia. In orice caz asa am facut noi, fiindca mai erau niste chestii nu prea clare si anul trecut. ;)
A răspuns pceolka pe 24.07.2011, ora 17:05, id: 35558 | mergi sus ▲
Pceolka: Ok, cu bifatul am inteles, dar referitor la ceea ce ai scris mai sus, DUPA CE ITI ESTE ANALIZAT primul oras la optiunea CU BURSA, apoi FARA BURSA se trece la verificarea celui de-al 2-lea orash in acelashi fel, da? Dar poate se trece direct la ANALIZAREA CELUI DE-AL 2-LEA ORASH LA ''CU BURSA'' apoi se analizeaza al 3-lea la ''CU BURSA'' si mai apoi iar al 2-lea la ''FARA BURSA'' si al 3-lea la ''FARA BURSA''???
A răspuns butterfly pe 24.07.2011, ora 18:03, id: 35560 | mergi sus ▲
Please, ajutati-ne cineva!...
A răspuns butterfly pe 25.07.2011, ora 20:27, id: 35636 | mergi sus ▲
ce medie ai?
A răspuns Ninutsika pe 25.07.2011, ora 20:30, id: 35637 | mergi sus ▲
daca ai bifat si fara bursa pai se analizeaza si aceasta...
A răspuns whitefenix pe 25.07.2011, ora 20:51, id: 35639 | mergi sus ▲
m-ar interesea si pe mine lucrul acesta...care e totusi procedura de selectare a candidatilor?????
A răspuns Cris_e pe 26.07.2011, ora 17:18, id: 35680 | mergi sus ▲
Am m-ai aflat si alte opinii, de la colegi mai mari, nu-mi iau responsabilitatea sa confirm, dar am inteles ca depinde foarte mult de prima optiune. Adica, daca optez pt trei orase X, Y, si Z, iar colegul meu opteaza pt Y,Z, Q, eu avind media 9,00 nu intru in orasul X nici cu bursa nici fara, iar in orasul Y intru fara bursa, in timp ce colegul avind 8,50 intra in orasul Y cu bursa, pt acest oras a fost prima optiune la el, e posibil asa?
A răspuns Irynuka pe 26.07.2011, ora 18:35, id: 35711 | mergi sus ▲
asa este Irynuka,eu m-am interesat de asta ;)
A răspuns cepavick pe 26.07.2011, ora 19:53, id: 35717 | mergi sus ▲
adik am inteles corect....daca prima mea optiune e Iasi-fac de drept....atunci eu concurez numai cu acei care la fel au la prima optiune-Iasi,drept.....iar daca altcineva a pus Iasi,fac de drept, optiunea a 2-a..atunci acesta concureaza cu acei ce au a 2-a optiune-Iasi,drept?
A răspuns Cris_e pe 26.07.2011, ora 20:03, id: 35718 | mergi sus ▲
heeey...deci am inteles corect....asta e procedura de selectare a candidatilor??
A răspuns Cris_e pe 26.07.2011, ora 21:41, id: 35726 | mergi sus ▲
Hmmm, totusi e inca confuz la mine. LA consulat va fi cineva care sa ne explice acest lucru? E o decizie care conteaza totusi cum ordonam orasele.
A răspuns Irynuka pe 27.07.2011, ora 11:15, id: 35748 | mergi sus ▲
mda.....si eu sunt confuza....si totusi cine e la curent...rog..ajuuutor
A răspuns Cris_e pe 27.07.2011, ora 15:48, id: 35753 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1767 secunde