Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

25 iunie 2026, ora locală: 13:59

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

Dintre cei ce au depus la medicina generala, ce medii avei si ce orashe ati scris?

Am auzit ca sunt foarte multi care isi doresc sa obina un loc la medicina, e adevarat oare?

A intrebat: butterfly pe 07.08.2011, la 01:41

... şi Răspunsuri

E adevarat,deacum cum ar fi norocul.
A răspuns whitefenix pe 07.08.2011, ora 11:03, id: 36312
Daaaa, in anul acesta va fi un adevarat ,, razboi" la medicina. Cand eu am depus dosarul impreuna cu mine depunea 2 colege de clasa si urma dupa noi inca vre-o 3 fete, toti la medicina. E drept ca si mediile la toti erau pe masura :D
A răspuns E-A pe 07.08.2011, ora 12:06, id: 36313
Whitefenix, E-A, ce medii aveti?
A răspuns butterfly pe 07.08.2011, ora 12:18, id: 36314
Pai la mine media de admitere e in jur de 9,5.
Butterfly tu parca dadeai la Drept sau eu ma insel ?
A răspuns E-A pe 07.08.2011, ora 20:05, id: 36327
Ba nu te inseli! Eu a facut profilul ''Real'' si totusi ma gindeam sa depun la drept, am strins informatii, detalii si totusi m-am decis sa fac medicina, fiindca mi se potriveste. Ai 9.5 dupa formula din metodologie?
A răspuns butterfly pe 08.08.2011, ora 09:59, id: 36344
whitefenix, tu cit ai?
De ce e asa de greu sa recunoasteti ce medii aveti, e un secret sau ce? Acum deja nu e vorba de ulterioare schimbari, depunerea a avut loc, asa ca nu are de ce sa va fie frica.
A răspuns butterfly pe 08.08.2011, ora 10:01, id: 36345
Cei ce au depus la medicina, ce medii aveti, unde ati depus?
A răspuns butterfly pe 08.08.2011, ora 10:01, id: 36346
Da dupa formula din metodologie. Dar unde ai depus ?
A răspuns E-A pe 08.08.2011, ora 10:12, id: 36347
Pina la urma tot la medicina am depus.
A răspuns butterfly pe 08.08.2011, ora 10:29, id: 36350
Asta am inteles :) In ce orase am avut in vedere.
A răspuns E-A pe 08.08.2011, ora 10:39, id: 36351
ce importanta are ce medie am eu daca la medicina sunt peste 200 cereri...media mea nu are valoare.
deacum ti-am spus cum iti va fi norocul.
A răspuns whitefenix pe 08.08.2011, ora 11:09, id: 36354 | mergi sus ▲
Tîrgu-Mureş; Bucureşti şi Iaşi...
Whitefenix-pur şi simplu imi era interesant, să-mi descopăr concurenţii(-ţa), întotdeauna e interesant asta, şi apropo, dacă chiar o spuneai tot nu aveai ce pierde...
A răspuns butterfly pe 08.08.2011, ora 19:30, id: 36374 | mergi sus ▲
Daca e sa descoperi concurenta pai ma ai pe mine la prima ta alegere, eu deasemenea am pus Targu Mures prima alegere. Iti doresc succes si poate ca vom fi viitoare colege ;)
A răspuns E-A pe 08.08.2011, ora 21:52, id: 36379 | mergi sus ▲
Merci, sper ca va fi bine! Bafta si tie!
A răspuns butterfly pe 09.08.2011, ora 01:01, id: 36387 | mergi sus ▲
de ce toti subestimeaza studiile la iasi?! din mai multe surse cam aflat ca pregateste specialisti calificati... am depus la iasi -> bucuresti ->cluj... media de 3 ani: 9,5
A răspuns student pe 09.08.2011, ora 22:37, id: 36408 | mergi sus ▲
Pot sa confirm si eu ca studiile la Iasi sunt de foarte buna calitate!!! ...la toate facultatile, nu doar la med.dentară...
A răspuns miha20 pe 10.08.2011, ora 09:36, id: 36411 | mergi sus ▲
student-eu nu le subestimez, poate ca nici nu pot face o diferentiere adecvata in domeniul calitatii, am auzit putin de tot despre calitatea lor si incerc sa trag propriile-mi concluzii...
Bafta si tie la admitere! Tu tot p/u medicina generala ai optat?
A răspuns butterfly pe 10.08.2011, ora 14:10, id: 36418 | mergi sus ▲
pentru cea dentara am optat! si voua tuturor bafta, concurentilor >;) am auzit barfe, cum ca rezultatele vor fi deja pe 12.08? e adevarat?! cine ce stie?!
A răspuns student pe 10.08.2011, ora 21:39, id: 36438 | mergi sus ▲
Imposibil ca pentru invatamantul universitar sa apara asa de repede rezultatele, poate pentru cel preuniversitar s-a avut in vedere.
A răspuns E-A pe 10.08.2011, ora 22:03, id: 36439 | mergi sus ▲
Da, pentru cel preuniversitar vor aparea dupa 12 august... Noi insa vom mai avea de asteptat si de retrait...
A răspuns butterfly pe 11.08.2011, ora 00:25, id: 36442 | mergi sus ▲
Oameni buni dintre Facultatile de Medicina cele mai cotate in 2010 din Romania se considera 1. Targu Mures, 2. Cluj, 3-4. Bucuresti si 3-4. Iasi Multa bafta
A răspuns kkoletz pe 15.08.2011, ora 21:15, id: 36648 | mergi sus ▲
Mmm, Targu Mures e mai ceva decat Cluj ? Parerile cam erau dispersate pe diferite site-uri despre care e mai bun dintre 2 centre. Inseamna ca am facut o alegere buna, sper deja sa intru :)
A răspuns E-A pe 15.08.2011, ora 21:34, id: 36649 | mergi sus ▲
Am scris aceasta lista din informatiile citite pe diferite site-uri si de la cei mai siguri informatori, adica prietenii mei care invata la Medicina in Cluj si Targu Mures! :)
A răspuns kkoletz pe 15.08.2011, ora 21:52, id: 36651 | mergi sus ▲
A răspuns butterfly , daca asa iti place sa-ti vezi concurentii in fatza...a mele 3 alegeri sunt
Tirgu Mures, Timisoara, Iasi....
A răspuns whitefenix pe 15.08.2011, ora 22:24, id: 36654 | mergi sus ▲
whitefenix-multumesc mult de sinceritate...
A răspuns butterfly pe 15.08.2011, ora 23:31, id: 36656 | mergi sus ▲
kkoletz, merci de implicare...
A răspuns butterfly pe 15.08.2011, ora 23:32, id: 36657 | mergi sus ▲
Mmm, Targu Mures e mai ceva decat Cluj ? Parerile cam erau dispersate pe diferite site-uri despre care e mai bun dintre 2 centre. Inseamna ca am facut o alegere buna, sper deja sa intru :)
A răspuns E-A pe 15.08.2011,


Alegerea ta nu ca e buna, dar ideala....deoarece in Cluj nu cred ca ai sanse , dorde in al 2 tur, dar Targu Mures 100% ca intri, si universitatea e f buna pe langa aceasta. Asa ca mai buna alegere nu ai putea sa faci.
A răspuns whitefenix pe 16.08.2011, ora 11:35, id: 36671 | mergi sus ▲
Da, am facut cu totii bine, speram si rezultatele sa fi bune..
A răspuns butterfly pe 16.08.2011, ora 14:56, id: 36680 | mergi sus ▲
La Targu Mures e cam dificil sa intri si asta din cauza ca sunt foarte putine locuri! La Cluj se dau mai multe locuri dar concurenta e mare! Asa ca multa bafta si spor la toti!
A răspuns kkoletz pe 16.08.2011, ora 15:33, id: 36681 | mergi sus ▲
Salut! De fapt e cea mai mare concurenta la Medicina! :D
A răspuns kkoletz pe 16.08.2011, ora 15:57, id: 36683 | mergi sus ▲
Nu cred ca e mai usor la Cluj, e numai un loc.
A răspuns butterfly pe 16.08.2011, ora 16:23, id: 36684 | mergi sus ▲
Clujul e bun ca universitate, doar ca citisem undeva ca acolo se tine prea mult la reputatie si se acorda prea multa atentie aparentelor si unii studenti care se transferau acolo erau deceptionati. La Targu Mures intra in fiecare an, un nr aproximativ egal ca si cel din Cluj, doar ca acolo jumatate din el invata in maghiara. Alegerea e buna, oameni buni, asa ca sper sa ne vedem acolo cu totii :)
A răspuns E-A pe 16.08.2011, ora 16:26, id: 36685 | mergi sus ▲
Clujul chiar e impresionant! Eu fac facultate acolo si e un oras studentesc unde cam 3/5 din populatie sunt studenti, e foarte curat si verde! De distractie sa nu mai vorbim, doar bani sa ai ca in week end peste tot e full cu studenti :))! Viata e putin mai ieftina decat la Bucuresti si ca mod de viata e foarte interesant si sigur! Ca centru universitar e foarte recomandat de catre Vest, si dezvoltat in acest sens! E usor de circulat si iarna aveti parte de zapada frumoasa :)! Nu se fac discriminari aici de genul ca sunteti Basarabeni, ba din contra is foarte entuziasmati ca venim de dincolo de Prut si ne respecta ca atare! La facultate profesorii sunt egali cu toti si la examene nu exista nici un fel de discriminare! Cine invata si isi da interesul mereu si oriunde o sa reuseasca! Asa ca multa bafta si spor in drumul spre Romania! Daca e nevoie de ceva ajutor imi scrieti :)
A răspuns kkoletz pe 16.08.2011, ora 17:04, id: 36686 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1822 secunde