Întrebări...
RECOMANDARE: Cititi politica site-ului
Stie coneva daca este adevarat ca au dreoul sa depun actele pentru redobandirea cetatenie doar persoanele care sunt nascute pan in ani 40 adica parinti sau buneii persoanei in cauza...CA am auzit ca daca sunt dupa ani 40 buneii sau parinti nu are dreptul...?
A intrebat: Alyona pe 10.08.2011, la 15:00
... şi Răspunsuri

a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici în trecut nu a întreprins asemenea actiuni;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra în viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei.
mai multe informatzii aici: http://www.rolegal.com/dobandire-cetatenie-romana/cetatean-roman.html











