Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

25 iunie 2026, ora locală: 02:49

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

Buna! Am o intrebare pentru cei care deja studiaza in Romania: spuneti-mi va rog e posibil sa scrii cerere pentru a amina achitarea contractului in Moldova, si daca da cum ati facut-o? Multumesc!

A intrebat: tanya92 pe 17.08.2011, la 16:06

... şi Răspunsuri

Da, e posibil, cel putin la USM :D Eu am scris o astfel de cerere anul trecut. Trebuie sa mergi in primul rand la biroul/cabinetul acela unde se achita contractul si intrebi cui trebuie de adresat cererea. Pe mine m-au trimis la decanul facultatii.

Un mic sfat: nu le spune ca motivul pentru care ceri amanarea achitarii contractului este faptul ca inca astepti rezultatele admiterii in Romania. Asta ii enerveaza la culme :D Spune-le ca mama/tata trebuie sa-ti trimita banii mai tarziu sau inventeaza tu unul.

Succes.
A răspuns Irinuca pe 17.08.2011, ora 16:45, id: 36718
Multumesc tare mult Irinuca, dar model de cerere iti dau ei da?, ei iti explica cum trebuie sa scrii?
A răspuns tanya92 pe 17.08.2011, ora 20:46, id: 36722
Eu la fel azi am facut asa...decanul la USM este in concediu si m-am dus la prodecan, acolo am inventat ca fratelel trebuie sa-mi deie banii si el nu are acum....si nu a acceptat si gata....Nu mi-a mers:(....Succese voua, incercati!
A răspuns MikiB pe 17.08.2011, ora 21:24, id: 36724
tanya92, nu-ti dau niciun model de cerere. Scrii singurica. (Subsemnata "X Y", studenta inmatriculata la facultatea "Z", rog sa mi se accepte amanarea platii contractului timp de "N" zile).
Cam in asa gen,nu mai tin minte exact cum am scris.
A răspuns Irinuca pe 17.08.2011, ora 23:12, id: 36726
ahha! multumesc irinuca, imi pare rau MikiB, deci tu nu ai reusit din cauza motivului? Eu miine merg sa incerc! Bafta tuturor!
A răspuns tanya92 pe 17.08.2011, ora 23:59, id: 36731
Dar cei cu bursa ce fac? Iau bursa pe septembrie sau nu? Sau primesti bursa numai daca finisezi luna? Da daca o iai si apoi iti iai actele, va trebui sa o returnez?
Multumesc anticipat p/u rs.
A răspuns butterfly pe 18.08.2011, ora 00:54, id: 36732
Salut!
Nu iesi bursa decat dupa 2 luni sau in cazul cel mai norocos peste o luna de la inceputul anului scolar. Bursa se pune pentru luna care a trecut, adica la inceputul lunii urmatoarea sau in data de 28-31 a lunii curente si asta depinde de facultatea la care esti. Asa ca daca esti la buget si vrei sa mergi in Romania va trebui sa inveti o luna in Moldova.
Multa Bafta!
A răspuns kkoletz pe 18.08.2011, ora 01:11, id: 36733
Problema nu e in bursa. Dar iata spre exemplu e dat anuntul ca pe 25, 26 se iau cartile, pai face sa le ei pentru o luna ? Cred ca si ele costa si poate multisor daca e la medicina. cei din anii trecuti ce-ati facut ???
A răspuns E-A pe 18.08.2011, ora 01:22, id: 36735
La medicina cartile se dau gratis de la biblioteca...Si cred ca merita sa le iei, ca daca nu intri in RO, din ce inveti tot anul???...ca se da o tona de carti, utile si mai putin utile...
A răspuns miha20 pe 18.08.2011, ora 09:27, id: 36739
Clar, merci !!!
A răspuns E-A pe 18.08.2011, ora 09:59, id: 36741
kkoletz-Daca se acorda bursa la sfirsitul lunii curente (adica pentru septembrie la sf. lui septembrie), sau la incep. lunii urmatoare nu vad de ce sunt nevoita sa invatz o luna acolo, ideea asta nu am inteles-o. Invatz pina la anuntarea rezultatelor sau inca putin si gata, nu-i asa?
A răspuns butterfly pe 18.08.2011, ora 14:46, id: 36746 | mergi sus ▲
butterfly- da nimeni nici nu ne obliga sa invatam o luna aici, pur si simplu cred ca e mai bine daca incepem deja de aici sa cunoastem materia , nu crezi ? :)
A răspuns E-A pe 18.08.2011, ora 16:02, id: 36748 | mergi sus ▲
tanya92 ti-au acceptat cererea??? eu la fel am fost la prodecan si mi-a zis clar ca trebuie sa achit contractul ca mi se returneaza banii pina la ultimul banut cind imi voi lua documentele.
A răspuns kate pe 18.08.2011, ora 17:14, id: 36752 | mergi sus ▲
Chiar si daca achiti la USM jumatate din contract, cand iti retragi actele, mergi si iti restituie si banii integral cei de la contabilitate. Asa a fost anul trecut.
A răspuns valiun4ik pe 18.08.2011, ora 17:15, id: 36753 | mergi sus ▲
E-A, da e ok sa acumulam experienta, eu dar protestam putin la ceea ce mi-au scris mai sus, nu sunt obligata sa termin luna in MD.
A răspuns butterfly pe 18.08.2011, ora 21:04, id: 36765 | mergi sus ▲
kate, am fost azi la universitate si mi-au zis ca nu-i posibila aminarea definitiva a achitarii contractului ci doar in cazul cind nu ai un parinte sau alt motiv intemeiat la care prezinti si dovezi, in schimb mi s-a acordat achitarea a 30% din suma contractului, este necesar sa scrii o cerere in care indici motivul situatiei create, si se peremite doar atit, iar eu asa si am si facut!
A răspuns tanya92 pe 18.08.2011, ora 21:58, id: 36767 | mergi sus ▲
butterfly o sa clarific exprimarea: Nu esti nevoita sa inveti o luna in Moldova, doar daca vrei sa iai bursa pentru luna septembrie va trebui sa inveti acea luna! Daca nu doresti sa iei bursa poti sa stai linistita acasa fara sa te stresezi si sa te ocupi cu documentele pentru viza (cu conditia ca ai fost admisa in Romania)! Am dat exemplu propriu ca am invatat doar 3 saptamani in Moldova ca vroiam sa vad ce si cum misca aici la Facultate dar nu ca ar fi obligatoriu!
Eu zic ca a fost distractiv :)
Succes!!!
A răspuns kkoletz pe 19.08.2011, ora 01:34, id: 36772 | mergi sus ▲
Merci de concretizare. Cred ca o sa rezolvam toate problemele.
A răspuns butterfly pe 19.08.2011, ora 10:25, id: 36775 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.0960 secunde