Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

24 iunie 2026, ora locală: 22:40

 

Întrebări...

RECOMANDARE: Cititi politica site-ului

Este o data oficciala precisa cand vor aparea Rezultatele admiterii la Facultate???

A intrebat: AltSoft pe 20.08.2011, la 16:52

... şi Răspunsuri

nu este nici o data oficiala.am citit pe google ca vor aparea rezultatele in prima jumatate a lunii septembrie:(sa speram ca nui adevarat.
A răspuns ingutza pe 20.08.2011, ora 18:09, id: 36855
Atunci de ce in Metodologie scrie ca vor fi afisate pana pe 20 august??
A răspuns AltSoft pe 20.08.2011, ora 18:46, id: 36857
Capitolul III - REZULTATELE SELECŢIEI (ADMITERII)
ŞI ÎNMATRICULAREA ELEVILOR/STUDENŢILOR
Art.14 Rezultatele admiterii computerizate vor fi comunicate după cum urmează:
(1) Pentru învăţământul preuniversitar – în data de 12.08.2011, Inspectoratul Școlar al judeţului Iaşi, afișează rezultatele concursului de admitere; în perioada 12- 14 august 2011, Comisia de admitere înregistrează cazurile speciale ivite în urma admiterii; în data de 15 august 2011, Inspectoratul Școlar al Judeţului Iaşi afișează listele finale cu admișii în clasa a IX-a la licee din România;
(2) Pentru învățământul superior de stat acreditat – până la 20.08.2011, după cum urmează:
a) Misiunilor diplomatice ale României din Republica Moldova, respectiv din Chişinău, Bălți și Cahul, prin intermediul Ministerului Afacerilor Externe – Unitatea Publicații și Programe pentru Românii din Străinătate;
b) Departamentului pentru Românii de Pretutindeni din subordinea Guvernului României;
c) Instituţiilor de învăţământ universitar de stat primitoare.
A răspuns AltSoft pe 20.08.2011, ora 18:50, id: 36858
si astazi e 20 ai vazut tu vriun rezultat?
A răspuns ingutza pe 20.08.2011, ora 18:59, id: 36859
cauta pe google ceva de genu"data afisarii rezultatului admiterii la facultate in romania"
A răspuns ingutza pe 20.08.2011, ora 19:00, id: 36861
Capitolul III - REZULTATELE SELECŢIEI (ADMITERII)
ŞI ÎNMATRICULAREA STUDENŢILOR
Art.25 (1) Începând cu data de 20 august a.c., pe site-ul Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului vor fi postate listele candidaţilor declaraţi admişi la studii universitare de licenţă ca bursieri ai statului român, pe locurile subvenţionate de stat.
(2) Pe baza admiterii computerizate, rezultatele candidaților admiși la studii universitare de licență vor fi comunicate, spre diseminarea instituțiilor abilitate, instituţii de învăţământ superior/centre de an pregătitor ş.a., inclusiv Ministerului Afacerilor Externe și Departamentului pentru Românii de Pretutindeni din cadrul Guvernului României până la data de 01 septembrie 2011.........................................................................................................................................................................IN ACEIASI METODOLOGIE SUNT 2 DATE "OFICIALE".....
A răspuns AltSoft pe 20.08.2011, ora 19:16, id: 36863
În data de 20 august până la ora 17.00, Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, nu a afișat lista cu tinerii din Republica Moldova admiși la studii în România.
MECTS va afișa pe site, la Secțiunea Relații Internaționale/Românii de pretutindeni, în prima jumătate a lunii septembrie a.c., rezultatele admiterii pentru cetățenii de origine română cu domiciliul stabil în străinatate (diaspora). Sursa >http://www.tineribasarabeni.com/2010/08/afi%C8%99area-rezultatelor-admiterii-la-studii-in-romania-este-amanata/
A răspuns nuta_nuta pe 20.08.2011, ora 21:22, id: 36868
Informatia aceasta a fost scrisa in anul trecut :P
A răspuns E-A pe 20.08.2011, ora 21:39, id: 36871
nuta nuta ..este informatia de anul trecut !! nu speria lumea te rog :D
A răspuns milocik pe 20.08.2011, ora 21:40, id: 36872
Si anul trecut s-a intirziat, sper sa nu se intirzie la fel de mult si anul acesta. M-au speriat insa cuvintele doamnei care mi-a primit dosarul, Cica rezultate dupa 1 septembrie. Sper ca a exagerat.
A răspuns Irynuka pe 20.08.2011, ora 22:03, id: 36877
da cam asa:)))
A răspuns americangirl pe 20.08.2011, ora 22:06, id: 36879 | mergi sus ▲
Mie personal doamna mi-a spus ca pe data de 1 septembrie sa intru pe site-ul edu.ro unde vor fi afisate listele.
A răspuns VikaB pe 20.08.2011, ora 22:48, id: 36882 | mergi sus ▲
da..da..eu la fel am auzit ca rezultatele vor fi pe 1 septembrie..totusi sper ca vor aparea mai devreme..
A răspuns tane4ka pe 20.08.2011, ora 23:26, id: 36885 | mergi sus ▲
Rezultatele de pe 20 august pana pe 1 septembrie vor fi afisate!!! ANul trecut erau c-am 4000 de canditati deatata s-a intarziat rezultatele pana pe 27 august, insa anul acesta vor aparea mai devreme... Doamna de la Consulat mi-a zis ca Rezultatele vor aparea pe www.edu.ro cel tarziu pana pe 1 septembrie!!! Succes tuturor!
A răspuns AltSoft pe 20.08.2011, ora 23:49, id: 36886 | mergi sus ▲
Salutare!
Anul trecut,rezultatele au fost afisate pe 26 aug si nr de candidati a fost aproape la fel ca si anul asta. Sa speram ca ne vor da raspunsul cit se poate de repede. Ard de nerabdare))
Cine a dat la economie?
A răspuns marya pe 21.08.2011, ora 13:38, id: 36897 | mergi sus ▲
Marya: Speram cat mai repede sa fie afisate rezultatele!!! Cred ca toti asteapta cu nerabdare!!! In ce orase ai dat la economie? Dar la Stiinte administrative cine a dat???
A răspuns AltSoft pe 21.08.2011, ora 19:05, id: 36907 | mergi sus ▲
» Răspunde și tu!

Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.0824 secunde