Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

26 iunie 2026, ora locală: 20:54

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3136 la 3150)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Salut.Vreau sa intreb pe cineva daca e posibil ca o alta persoana sa aplice in locul meu?La moment sunt in alta tara si nu am posibilitatea sa vin acasa insa toate documentele dosarului meu sunt in regula.As putea sa trimit kiar si aplicarea mea cu semnatura.Vreau sa stiu daca poate un membru din familia mea sa depuna dosarul la consulat.A mai fst cineva in aceasta situatie sau stiti pe cineva va rog sa imi scrieti.Multumesc anticipat!

A întrebat mihai19 pe 19.07.2011, la 09:19

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

buna, pt cei ce opteaza doar pt studii in bucuresti, si nu doresc camin. deci, as fi vrut sa inkiriez apart cu o fata, poate este interesat cineva

A întrebat iriadna pe 19.07.2011, la 09:09

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Salut! Este cineva pe-aici care invata la universitatile de medicina din Targu Mures sau Timisoara ? Am vre-o cateva intrebari sa le adresez la cei care deja cunosc situatia in aceste orase. Merci !

A întrebat E-A pe 19.07.2011, la 09:07

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Daca am cetatenie romana dar am domiciliul stabil in Rep. Moldova (am pasaport dar nu am buletin), pot candida impreuna si pe locurile pentru romani?(romanii nativi, aia cu domiciliu/buletin de romanaia) (Pt moldoveni, nu au fost oferite locuri cu bursa/fara bursa la univer. de care sunt interesat)

A întrebat hypn0zis pe 19.07.2011, la 08:57

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Salut,pentru studii preuniversitare este nevoie de o declaratie cu scolarizare in romania si alta ca unul din parinti te insoteste?

A întrebat Alinutsa pe 19.07.2011, la 08:19

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

bara aia este cuvintul prescurtat "sau " alegi ... ;)

A întrebat pan_dora pe 19.07.2011, la 01:39

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

spuneti-mi va rog ce parere aveti despre facultatea-arhitectura...este o profesie de prestigiu.....este intrebata?sunt nevoita sa aleg dintre 2fac si stau la dubii....rog sa ma ajutati...sunt aici din cei care au aplicat la fac data?

A întrebat Cris_e pe 19.07.2011, la 00:58

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

Spuneti-mi va rog frumos....la ambasada va fi necesar si de documente originale????sau doar legalizate???

A întrebat ilona pe 19.07.2011, la 00:31

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Cunoaşte cineva... dacă Univ. A. I Cuza din Iaşi îşi deschide filiala la Balti?

A întrebat Mihaita pe 18.07.2011, la 23:42

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

...pana la urma, este obligatoriu sa dam in trei orase diferite la 3 facultati in cadrul unei universitati sau exista si posibilitatea de a da la 3 universitati diferite in acelasi oras?

A întrebat kokolulu pe 18.07.2011, la 23:29

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

cine ma poate ajuta? unde sint publicate ofertele pentru liceele din Romania... eu am terminat a 9 si vreau sa fac studiile mai departe in Romania... ajutati-ma va rooooog !

A întrebat Silvika pe 18.07.2011, la 23:18

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Am facut cunostinta cu Anexa 11 si am observat ca la universitatea din Ploiesti se acorda doar 2 locuri cu bursa si un loc fara bursa la o singura faultate,e posibil asa ceva? Pur si simplu cind am sunat la universitatea din Ploiesti ,secretara a spus ca in fiecare an ramin locuri libere la fara taxa pentru basarabeni( mai mult ca atit am concretizat si facultatea pentru care optez) ,iar ceea ce am vazut in anexa ma cam lasat dezamagita((

A întrebat VikaB pe 18.07.2011, la 22:38

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

VAAAAAAA ROOOOOOG!!!!! VAAAAAA ROOOOOG din suflet sa ma ajutati cineva ca sunt in panica, depresie si totala dezorientare.... Deci, din anexa 1A, deduc ca actele pentru master se depun direct la institutia de invatamant... Adica??? Iau pachetul de acte si ma duc in Romania, la universitatea vizata si depun direct acolo??? Nu am aceleasi optiuni ca la licenta de a alege trei universitati la dorinta, ca sa depun aici, si dupa, daca sunt acceptata sa merg sa depun originalele in Romania??? S.O.S. ...sunt debusolata :((((( Va rog, va rog, va rog, daca stie cineva cum e procedura... spuneti'mi... Multumiri anticipate!!!

A întrebat Gamtat pe 18.07.2011, la 22:37

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut, eu am descarcat metodolagia insa am niste nelamuriri.
Copie dupa pasaport/carte de indentitate al candidatului si al parintilor/tutorilor legali eliberate de autoritatile din R.Moldova.
Si nu inteleg, este nevoie de copia posaportului, a cartii de identitate sau sunt obligatorii ambele?\
Multumesc anticipat!!!

A întrebat Alinutsa pe 18.07.2011, la 22:18

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

sunt multi doritori la stiinte politice ???

A întrebat nata12 pe 18.07.2011, la 22:13

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.4754 secunde