Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

26 iunie 2026, ora locală: 23:12

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3166 la 3180)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

salut prieteni! anu asta pentru facultate doar 800 de locuri se acorda basarabenilor? mersi mult!

A întrebat vilikan pe 18.07.2011, la 18:01

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Nu stiti daca statul roman va aloca locuri suplimentare ca in anul precedent ?

A întrebat Anonymous pe 18.07.2011, la 18:01

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

1.Explicati-mi ce inseamna an pregatitor, ce se are in vedere???
2.Daca ca exemplu UT Cluj ofera 1 loc cu bursa la electronica si IT , iar eu indic in cererere fara taxa,fara bursa e posibil sa treci concursul???
3. Dosarul se inainteaza pentru o singura universitate sau e posibil sa inaintez si la babes-bolyai si la ut cluj?

A întrebat Lenrock pe 18.07.2011, la 17:47

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

LUME !!!!!!
a aparut Metodologia finala cu lista de locuri

http://www.edu.ro/index.php/articles/15476

A întrebat ladycristinna pe 18.07.2011, la 17:21

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

va rog frumos sa-mi spuna cineva cind incepe admiterea la ambasada din Chisinau...stau pe griji.....

A întrebat ilona pe 18.07.2011, la 17:15

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

la consulat trebuie de scris doar orasele sau si universitatile din ele si specialitatile?

A întrebat natalita_525 pe 18.07.2011, la 17:11

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Putem aplica pentru un domeniu si 3 specialitati diferite la 3 universitati diferite, sau aceiasi specializare la 3 universitati? cum e?

A întrebat inguta pe 18.07.2011, la 16:45

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

am o intrebare se poate de dat un dosar la chisinau si mai apoi la balti de ce intreb pentru ca vreau sa dau in 2 domenii???Ms anticipat

A întrebat liviu2011 pe 18.07.2011, la 16:42

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

as dori sa intreb,eu vreau sa dau document la drept si medicina dar aceste facultati se afla in institutii diferite,pot sa scriu pe cerere si dreptul si medicina acolo unde se cere domeniul????ms anticipat

A întrebat liviu2011 pe 18.07.2011, la 16:41

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Buna ziua! Sa-mi explice, va rog, cineva care cunoaste ce inseamna "termenul comisiei" privind cetatenia romana. Este termenul in care dosarul abia intra in comisie???
Multumesc.

A întrebat Courtney pe 18.07.2011, la 16:33

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

a aparut metodologia!!!!! cautati pe edu.ro

A întrebat cris22 pe 18.07.2011, la 16:17

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

buna ziua,am si eu o intrebare in cererea de inscriere se cere 3 orase de mentionat cu 3 universitati,dar eu vreau sa dau in 3 orase si la 6 universitati,ce sa fac sa mai scriu o cerere nu sete nimic daca voi mai avea inca un dosar,sau poate se poate de scris totul pe o cerere?????ms anticipat

A întrebat liviu2011 pe 18.07.2011, la 16:11

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Salut, am si eu o intrebare. In lista cu acte pentru admiterea in Romania pentru studiile preuniversitare scrie asa:
Adeverinta medicala tip care sa permita accesul in colectivitate (copie) - legalizata /copie autentificata de unitatea de invatamint.
Acum intrebarea mea. Ce trebuie sa fac:Doar copie legalizata la notar sau mai trebuie o copie (de care) si cum asta:autentificata de unitatea de invatamint??????
Multumesc anticipatt!!!!!!!!!

A întrebat alexander996 pe 18.07.2011, la 14:45

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salut,as dori sa concretizez de pe ce data incepe admiterea in Romania,am fost azi la consulat la Balti si mi-a spus un angajat ca incepind cu 30 iulie,asta in cazul in care la unele posturi tv s-a anuntat ca de pe 21 iulie.

A întrebat VikaB pe 18.07.2011, la 14:39

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

salut , imi cer scuze pt deranj ,vreau sa va intreb pt admitere la studii universitare nu avem nevoie de certificat sida si de confirmare , doar de actele care sunt precizate in anexa 2 documentele necesare pt studii .Mersi

A întrebat tedy pe 18.07.2011, la 13:50

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.4069 secunde