Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 17:21

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3391 la 3405)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

buna, stie cineva , in ce cazuri se poate solicita adeverinta de autentificare a diplomei de bacalaureat, emisa de Ministerul Educatiei R. M. ???? si ce reprezinta adeverinta ? (am nevoia de adeverinta cand vr sa depun dosarul de inscreiere la facultate, prin ambasada?) mersi

A întrebat mere_lica pe 07.07.2011, la 16:23

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

salut .. imi poate spune si mie cineva unde trebuie sa dau documentele ca sa intru la Romania ? adica daca trebuie sa le dau la ambasada este nevoie sa ma programez sau cum e procedura ? stie cineva ? multumesc mult

A întrebat Georgiana pe 07.07.2011, la 15:32

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salutare!! Cine mai merge luni (11 iulie 2011) sa isi ridice certificatul de nastere de la Starea Civila Sector 1 Bucuresti?

A întrebat david pe 07.07.2011, la 13:35

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Sunt moldovean si as vrea sa invaţ întro universitate din românia , spuneţimi va rog ce documente sunt necesare pentru depunere ?!?!

A întrebat FeeLGooD pe 07.07.2011, la 13:07

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Mda....Ce pot spune m-am incurcat cu totul...Am vazut repartizarea locurilor pe anul precedent,dar in lista domeniillor nu am vazut jurnalistica.Ma poate ajuta cineva?Nu inteleg la ce domeniu ar trebui sa aplic in cerere,daca in foaia cu repartizare lipseste cu desavirsire.

A întrebat mya pe 07.07.2011, la 12:55

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

cererea facuta de parinti care sa permita studierea in Romania trebuie facuta de un parinte sau de ambii?
la consulat inscrierea e cu programare sau fara? ms

A întrebat cebymaster pe 07.07.2011, la 12:07

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Spuneti-mi va rog in caz ca o sa doresc loc cu taxa....cum procedez? la fel merg la ambasada, cine stie?

A întrebat Cris_e pe 07.07.2011, la 11:13

răspunde sau vezi răspunsuri (12)

Care forma medicala este necesara, cea 086u sau e? pt acum in clinici se gaseste doar cea "e"? mersi.

A întrebat inguta pe 07.07.2011, la 10:15

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Dati cineva o foaie matricola in format electronic sau de undeva unde este oficial pentru admitere in romania.....

A întrebat Lenrock pe 07.07.2011, la 09:55

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Cred ca cea mai mare problema la admitere e foaia matricola.(Cel putin pentru mine :p ) Deci, eu am absolvit colegiul.... in foaia matricola trebuie indicata media la obiecte dintre teorie si laborator sau doar teorie??? Si ce clase trebuiesc aratate, pentru ca la rom am vazut ca si klasa a 9-a la fel trebuie.

A întrebat Lenrock pe 07.07.2011, la 09:54

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca certificatul medical obtinut de la un medic de familie din Romania trebuie copiat si legalizat, sau se poate depune originalul ? Si o a doua intrebare - ce pagini anume trebuiesc copiate din pasaport ? Mentionez ca am absolvit liceul in Romania si am permis de sedere, deci nu am viza in pasaport.
Multumesc

A întrebat danila pe 07.07.2011, la 00:10

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

sALutare!ajutatima va rog,cind trebuie moldovenii sa depuna dosarul cind se incepe,spuneti va rog frumos!!!!

A întrebat Dima.Papuga pe 06.07.2011, la 22:51

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

buna, imi ziceti si mie va rog, la care universitati din bucuresti (pt k vreau doar in bucuresti)pot sa aplic, si daca pot sa solicit o universitate privata cu plata pt studii, adica nu am nevoie pt loc bugetar. ms anticipat

A întrebat iriadna pe 06.07.2011, la 21:27

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Am auzit ca pentru a admite in Rominia la universitati,e nevoie sa am o anumita suma in cont,poate cineva sa-mi imi explice mai detaliat si cam care e suma minima?

A întrebat VikaB pe 06.07.2011, la 20:58

răspunde sau vezi răspunsuri (8)

Spuneti si mie..daca nu am diploma de bacalaureat,ce pot sa aduc in locul ei ca sa vie valabil si echivalent cu diploma de bac?Deoarece imi dau dimploma de bac tarziu...

A întrebat Alyona pe 06.07.2011, la 20:19

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1515 secunde