Întrebări şi Răspunsuri (de la 3496 la 3510)
RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului
am shi eu o intrebare.....am sfirsit liceul in MD .shi vreau sa imi continui studiile la o universitate din RO,dar am o nedumerire,pasaportul imi expira la 28 august 2011,este vreo problema daca atunci kind depun actele fac copie legalizata pe acesta,pt ca actele se depun in iulie.....adika sa nu am prb pe paecurs...ms mult
A întrebat americangirl pe 22.06.2011, la 21:33
Am urmatoarea intrebare: o doamna cu copilul ei minor vor sa redobandeasca cetatenia.
Care este procedura in prezent? E adevarat ca nu se mai depune cerere de programare prin intermediul Postei Moldovei? Se poate adresa direct la consulat? De ce acte are nevoie pentru ea si pentru copil? Va rog sa explicati cat mai minuntios. Va multumesc.
A întrebat ionm85 pe 22.06.2011, la 13:23
dupa ce depui juramantul in bucuresti pentru redobandirea cetateniei,avand domiciliul in romania...cat timp dureaza sa ti faci toate actele...certificatul de nastere,buletinul ,pasaportul?
A întrebat dianatimotin pe 21.06.2011, la 21:08
dupa ce depui juramantul pentru redobandirea cetateniei la bucuresti,cat timp dureaza toate procesele de efectuare a certificatului de nastere....buletin...pasaport...(avand domiciliul in romania)....?
A întrebat dianatimotin pe 21.06.2011, la 21:06
Am si eu o intrebare..stie cineva sigur cind se incepe admiterea in Ro la universitate pentru basarabeni???
A întrebat antzza pe 21.06.2011, la 19:39
Salut, imi spuneti si mie va rog daka se dau burse si pentru masterat?
A întrebat MikiB pe 20.06.2011, la 22:44
salut, stie cineva daca este iesita legea admiterea 2011-2012 pentru basarabeni in Romania, pe ce sait pot gasi lista documentele necesare pentru admitere .
A întrebat galateanu.dan pe 20.06.2011, la 10:06
Cine ma poate indruma, am absolvit gimnaziul in RM si asi dori sa-mi continui studiile in RO la vre-un liceu sau colegiu legat cu militaria. Daca cineva dispune de info rog sa raspundeti. Mersi anticipat!
A întrebat lee pe 20.06.2011, la 03:49
de exemplu daca tatal meu este nascut in 1938 si mama in 1945,pot sa depun dosarul de redobandire a cetateniei,doar pe baza unui parinte?
A întrebat Stefan_Duminica pe 19.06.2011, la 20:02
Buna! spuneti-mi va rog, pentru calcularea mediei generale pe anii de liceu se ia media pe 3 ani (clasa X,XI,XII) sau ca la romani pe 4 ani (clasa IX,X,XI,XII)? multumesc :)
A întrebat CiKs pe 19.06.2011, la 19:06
Pentru basarabeni cu liceu din Romania interesati de repartizarea locurilor pe facultati accesati aici: http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleFiles/Anexele%201-2_06021803.jpg
A întrebat ciobanu pe 19.06.2011, la 16:51
salut.nu stiti de pe ce data se poate de depus actele la ambasada....pentru studii universitare in romania?????
A întrebat natasha_eni pe 19.06.2011, la 16:18
Buna, am si eu o neclaritate, si as vrea sa-mi raspunda cineva daca stie. Eu vreau sa fac facultate fara fregventa in Romania, am cetatenie Romana dar diploma de bac din Moldova. Acum ca sa depun actele pentru admitere trebuie sa le depun in Romania sau in Moldova, la ambasada. Multumesc anticipat.
A întrebat maria90 pe 19.06.2011, la 14:56
Salut! Salut as dori sa-mi comunicati daca mai sunt facultati la fara fregventa, in Romania, si daca eu cu diploma din Moldova si cu cetatenie romana, care am primito nu demult, pot sa ma inscriu, dar fara taxe?
A întrebat maria90 pe 19.06.2011, la 14:52
Buna, am si eu o neclaritate. Sora mea este studenta bursiera la Pitesti. Anul acesta trebuie sa sustina examenul de licenta si i se cere o taxa de 600 RON. Eu la randul meu la fel am absolvit facultatea in Romania, dar studentilor basarabeni nu li s-a perceput nici o taxa. Va rog sa-mi spuneti daca e posibil sa perceapa taxe in cazul acesta studentilor basarabeni bursieri facultatile neacreditate.
A întrebat maryana21ro pe 19.06.2011, la 12:52











