Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

28 iunie 2026, ora locală: 02:12

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3496 la 3510)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

am shi eu o intrebare.....am sfirsit liceul in MD .shi vreau sa imi continui studiile la o universitate din RO,dar am o nedumerire,pasaportul imi expira la 28 august 2011,este vreo problema daca atunci kind depun actele fac copie legalizata pe acesta,pt ca actele se depun in iulie.....adika sa nu am prb pe paecurs...ms mult

A întrebat americangirl pe 22.06.2011, la 21:33

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Am urmatoarea intrebare: o doamna cu copilul ei minor vor sa redobandeasca cetatenia.
Care este procedura in prezent? E adevarat ca nu se mai depune cerere de programare prin intermediul Postei Moldovei? Se poate adresa direct la consulat? De ce acte are nevoie pentru ea si pentru copil? Va rog sa explicati cat mai minuntios. Va multumesc.

A întrebat ionm85 pe 22.06.2011, la 13:23

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

dupa ce depui juramantul in bucuresti pentru redobandirea cetateniei,avand domiciliul in romania...cat timp dureaza sa ti faci toate actele...certificatul de nastere,buletinul ,pasaportul?

A întrebat dianatimotin pe 21.06.2011, la 21:08

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

dupa ce depui juramantul pentru redobandirea cetateniei la bucuresti,cat timp dureaza toate procesele de efectuare a certificatului de nastere....buletin...pasaport...(avand domiciliul in romania)....?

A întrebat dianatimotin pe 21.06.2011, la 21:06

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Am si eu o intrebare..stie cineva sigur cind se incepe admiterea in Ro la universitate pentru basarabeni???

A întrebat antzza pe 21.06.2011, la 19:39

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salut, imi spuneti si mie va rog daka se dau burse si pentru masterat?

A întrebat MikiB pe 20.06.2011, la 22:44

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

salut, stie cineva daca este iesita legea admiterea 2011-2012 pentru basarabeni in Romania, pe ce sait pot gasi lista documentele necesare pentru admitere .

A întrebat galateanu.dan pe 20.06.2011, la 10:06

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

Cine ma poate indruma, am absolvit gimnaziul in RM si asi dori sa-mi continui studiile in RO la vre-un liceu sau colegiu legat cu militaria. Daca cineva dispune de info rog sa raspundeti. Mersi anticipat!

A întrebat lee pe 20.06.2011, la 03:49

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

de exemplu daca tatal meu este nascut in 1938 si mama in 1945,pot sa depun dosarul de redobandire a cetateniei,doar pe baza unui parinte?

A întrebat Stefan_Duminica pe 19.06.2011, la 20:02

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Buna! spuneti-mi va rog, pentru calcularea mediei generale pe anii de liceu se ia media pe 3 ani (clasa X,XI,XII) sau ca la romani pe 4 ani (clasa IX,X,XI,XII)? multumesc :)

A întrebat CiKs pe 19.06.2011, la 19:06

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Pentru basarabeni cu liceu din Romania interesati de repartizarea locurilor pe facultati accesati aici: http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleFiles/Anexele%201-2_06021803.jpg

A întrebat ciobanu pe 19.06.2011, la 16:51

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

salut.nu stiti de pe ce data se poate de depus actele la ambasada....pentru studii universitare in romania?????

A întrebat natasha_eni pe 19.06.2011, la 16:18

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Buna, am si eu o neclaritate, si as vrea sa-mi raspunda cineva daca stie. Eu vreau sa fac facultate fara fregventa in Romania, am cetatenie Romana dar diploma de bac din Moldova. Acum ca sa depun actele pentru admitere trebuie sa le depun in Romania sau in Moldova, la ambasada. Multumesc anticipat.

A întrebat maria90 pe 19.06.2011, la 14:56

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut! Salut as dori sa-mi comunicati daca mai sunt facultati la fara fregventa, in Romania, si daca eu cu diploma din Moldova si cu cetatenie romana, care am primito nu demult, pot sa ma inscriu, dar fara taxe?

A întrebat maria90 pe 19.06.2011, la 14:52

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Buna, am si eu o neclaritate. Sora mea este studenta bursiera la Pitesti. Anul acesta trebuie sa sustina examenul de licenta si i se cere o taxa de 600 RON. Eu la randul meu la fel am absolvit facultatea in Romania, dar studentilor basarabeni nu li s-a perceput nici o taxa. Va rog sa-mi spuneti daca e posibil sa perceapa taxe in cazul acesta studentilor basarabeni bursieri facultatile neacreditate.

A întrebat maryana21ro pe 19.06.2011, la 12:52

răspunde sau vezi răspunsuri (1)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1998 secunde