Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

28 iunie 2026, ora locală: 03:26

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3511 la 3525)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Salut, am finisat anul acesta facultatea de medicina generala, spunetimiva rog, daca e posibil sa intru la rezidentura in romania, care este modalitatea de admitere ?

A întrebat maruigres pe 19.06.2011, la 00:14

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Salut
Sunt din Chisinau, dar imi fac studiile in UK, fac programul A-levels , chimie, biologie si matematica.
Vreau sa aplic la o facultate de stomatologie in Romania.
In plus, mai am si pasaport Romanesc.

E posibil sa aplic ca student basarabean?
Pot aplica cu diploma de A-levels, sau trebuie sa o echivalez in Chisinau?
Si cum aplic, din moment in care imi primesc diploma abia in August

va multumesc anticipat

A întrebat MihaelaD pe 18.06.2011, la 22:41

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut, sunt anul 2 la facultate in Romania(buget).As vrea sa stiu daca mai pot depune inca odata actele la ambasada pentru alt domeniu. Si daca ma las de facultatea pe care o fac acum,e posibil sa fiu admisa la buget din nou?Multumesc anticipat.

A întrebat alina20 pe 18.06.2011, la 21:45

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Buna, spuneti-mi va rog cind vor fi expuse datele pentru Admiterea 2011-2012 in Romania pentru colegii. Va multumesc mult pentru raspuns!

A întrebat Marionela.Tirsina pe 18.06.2011, la 15:51

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Buna ziua,sunt in clasa a X a la o scoala din Vaslui si as dori sa ma transfer la Bucuresti,este necesar sa-mi schimb permisul de sedere?daca da va fi cu plata??Am nevoie de un raspuns sigur,va rog ajutati-ma!! Multumesc...........

A întrebat vanciu pe 17.06.2011, la 19:37

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Skypul meu este : (dumitriu7).
Va rog daca cunoasteti bine informatia necesara pentru admitere si puteti sa ma ajutati atunci va rog sa ma contactati pe skype. Am nevoie de ajutorul dvs.

A întrebat DumitruGodina pe 17.06.2011, la 17:04

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Daca au trecut aproape 5 luni de cand am depus dosarul cu acte pentru redobandirea cetateniei, ce ar trebui sa fac? Sa mai astept? Si daca da, atunci cat?
Mersi anticipat

A întrebat danny pe 17.06.2011, la 17:02

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Pentru studii in Romania trebuie sa prezint aceeasi fisa medicala ca pentru universitatile din Moldova?Am auzit ca trebuie sa si un certificat pentru Sida...Imi poate explica cineva?Multumesc anticipat!

A întrebat mya pe 17.06.2011, la 16:42

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Buna, Spuneti-mi va rog care este procedura de depunere a actelor pentru studii in Romania 2011-2012?
Care sint actele necesare?

A întrebat valentina.rusnac pe 17.06.2011, la 13:33

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Buna,
Spuneti-mi, va rog, este necasar ca unele documente pentru dosarul de inscriere sa fie autentificate de ambasada sau de misiunile diplomatice ale Romaniei din R.Moldova?
Si in ce perioada va fi concursul de admitere a tinerilor din R.Moldova ?

A întrebat DumitruGodina pe 16.06.2011, la 20:25

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

Buna, sunt din Chisinau
Spuneti-mi va rog cand pot depune dosarul la ambasada pentru a intra la universitate in ro?

A întrebat whitefenix pe 16.06.2011, la 18:37

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

sincer nu am găsit metodologia pt anul de studii 2011-2012...încă nu mă pot orienta pe site...

A întrebat murzea92 pe 16.06.2011, la 12:50

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salut,vă rog să-mi spuneţi ce documente sunt necesare pentru întrarea la Universitate la Iaşi

A întrebat murzea92 pe 16.06.2011, la 12:46

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Buna ziua,
Imi puteti spune,va rog,daca pot depune actele pentru certificat de nastere romanesc la Chisinau,daca sunt cu domiciliul in Romania si cat costa
Va multumesc anticipat pentru raspuns

A întrebat lily88 pe 16.06.2011, la 09:56

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Buna ziua,
Imi puteti spune,va rog,daca pot depune actele pentru certificat de nastere romanesc la Chisinau,daca sunt cu domiciliul in Romania si cat costa
Va multumesc anticipat pentru raspuns

A întrebat lily88 pe 16.06.2011, la 09:56

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.4155 secunde