Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

25 iunie 2026, ora locală: 01:24

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 2566 la 2580)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Buna ziua,
Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie pentru buletinul romanesc. E necesar sa am un act care atesta spatiul locativ, sau pur si simplu e necesar sa fie prezenta persoana care confirma ca ma ia la resedinta?
Ms anticipat pentru raspuns

A întrebat lily88 pe 18.08.2011, la 14:25

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Buna ziua,
Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie pentru buletinul romanesc. E necesar sa am un act care atesta spatiul locativ, sau pur si simplu e necesar sa fie prezenta persoana care confirma ca ma ia la resedinta?
Ms anticipat pentru raspuns

A întrebat lily88 pe 18.08.2011, la 14:04

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salut pe ce data apar rezultatele la admitere studentilor in romania mersi anticipat

A întrebat pasalinicolae pe 18.08.2011, la 12:18

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salutare, stie cineva care este procedura aplicarii la master in Romania? De care acte am nevoie? Multumesc anticipat.

A întrebat dumitu pe 18.08.2011, la 11:03

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Stie cineva, care sunt conditiile de admitere pt basarabeni care vor sa depuna actele direct la universitatile din Ro? mai mult ,a intereseaza cazarea, ca pe site-uri nu prea sunt informatii..mersi.

A întrebat inguta pe 18.08.2011, la 10:58

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Buna ziua ! Am o mica intrebare, care ar dori sa-mi fie deja clara_)) Poate sa-mi spuie cineva cite zile se dau de obicei pentru confirmare la studii in RO dupa ce apar rezultatele, si de care documente am nevoie pentru a face treaba data?
Multumesc......

A întrebat Andy pe 18.08.2011, la 01:34

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

Printre docs necesare pentru a obtine viza in Ro se mai cere si certificatul de nastere. Cine stie daca este obligatoriu de a-l prezenta si daca merge acela de tip vechi sau e necesar duplicatul in limba romana?

A întrebat mallina pe 18.08.2011, la 01:08

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salut,eu vreau sa depun documentele la Bucuresti la politehnica la contract.Pe ce data pot sa plec la Bucuresti si ce documente trebuie sa pregatesc?imi trebuie urgent raspunsul!mersi.

A întrebat Tiran pe 17.08.2011, la 23:34

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Daca am depus actele pt redobandirea cetateniei,cum pot sti numarul dosarului?Am depus documentele in decembrie 2010 si pana acum nu am primit nici o scrisoare cu numarul dosarului.

A întrebat elena2010 pe 17.08.2011, la 23:06

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Buna !
Dupa ce am fost admis in Romania, ce trebue sa fac apoi ?
Explicati in detaliat pasii ...
Mersi anticipat !

A întrebat Eugeniu_2011 pe 17.08.2011, la 22:23

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

salut,,,rs va rog,in tur 2 pot depune in ro persoana care nu au depus in primul tur?ms

A întrebat qriss pe 17.08.2011, la 20:18

răspunde sau vezi răspunsuri (8)

Caut colegi/colege de apartament.
Camera mobilata pentru 2 pers (1 pers = 75 euro)
Toate conditile sunt !

Mai multe detali :
MD- 069 168 373 (Valentina)
RO- 075 17 27 652 (Andrei)

A întrebat bass pe 17.08.2011, la 20:07

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Buna! Am o intrebare pentru cei care deja studiaza in Romania: spuneti-mi va rog e posibil sa scrii cerere pentru a amina achitarea contractului in Moldova, si daca da cum ati facut-o? Multumesc!

A întrebat tanya92 pe 17.08.2011, la 16:06

răspunde sau vezi răspunsuri (18)

ce documente sunt necesare pentru visa? si cind putem depune la consulat? O.o

A întrebat Barby pe 17.08.2011, la 15:54

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

salut,cand si cum se poate de transferat de la o scoala la alta(de la un colegiu din vaslui la un colegiu din bucuresti,trec a 11-a)

A întrebat vanciu pe 17.08.2011, la 13:30

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.3448 secunde