Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

25 iunie 2026, ora locală: 23:18

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 2836 la 2850)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Hmmm... rau ka nu si miine :(

A întrebat TiNa4kA pe 30.07.2011, la 20:55

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salutare,deci dupa cum am inteles nu duminica se primesc dosarele la Balti ci luni?da?

A întrebat TiNa4kA pe 30.07.2011, la 20:40

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

salut, la ambasada am nevoie de diploma de gimnaziu (9 clase)?!
merci :)

A întrebat ludmila_11 pe 30.07.2011, la 20:34

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

inca o intrebare cine merge la ,,administrarea afacerilor,,? credeti ca am sanse daca la bac am 8 iar media generala 8,47? poate ma ajuta cineva cu un raspuns,va rog foarte mult,orasele in care as vrea sa depun ar fi :iasi, bacau

A întrebat mariancik.m pe 30.07.2011, la 20:14

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

salut, spuneti-mi va rog mult daca e informat cineva :e vreo problema daca eu bacu l-am dat anul trecut? am aceleas posibilitati ca si ceilalti care l-au dat anu acesta?va rog un raspuns cit mai urgent,multumesc

A întrebat mariancik.m pe 30.07.2011, la 20:09

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

salut! cine doreste sa aplice la stiinte politice? Dintre cei admisi la aceasta specialitate in Ro imi poate zice cineva ce sanse am de a fi admis de exemplu la Suceava(4locuri) sau Constanta(3locuri) cu media mai mika de 8? Multuuuumesc.

A întrebat vilikan pe 30.07.2011, la 19:42

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

buna..ma poate cineva ajuta...daca vreau sa depun in acelasi oras la romania la universitate cu facultati diferite si specialitati la fel diferite?...va rog frumos...am nevoie de ceva raspunsuri..mersi anticipat

A întrebat iziumchik pe 30.07.2011, la 17:32

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Buna, cine este interesat de stiinte economice?
As vrea sa mai stiu unde imi recomandati cu 9.25 la bac si 9.95 media la liceu. Ms.
Ce oportunitati si care-i perspectiva economistilor tineri in Romania?

A întrebat Irynuka pe 30.07.2011, la 16:58

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Care este media minima pentru facultatea de medicina shi in ce orash ( in anii precedenti) ?

A întrebat Styng pe 30.07.2011, la 14:47

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

as avea nevoie de kiteva sfaturi,daka ma poate ajuta cineva...am media 9.30, shi pentru Bac -9.25. Vreau sa depun la drept in Galati,Iasi shi Brasov... am shanse? :(

A întrebat sun_set pe 30.07.2011, la 11:13

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

Salutare ;) .. Lume ajutatsima pls => Mi-am primit certificatul de nashtere roman... shi stau la dubii , ce sa-mi fak mai intii.. BULETIN sau PASHAPORT ? Cu buletinul pot ushor intra shi ieshi in Romania ??? Dar in alte tsari din EU ? (pina akum am intseles ka ku buletinul apuci unde vrei doar prin EU... dar pashaportul trebuie pentru a circula in alte tsari kare nu intra in EU)...ajutatsima pls..

A întrebat SiReoShKa pe 30.07.2011, la 11:11

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Sorry,daca poate repet intrebarea,dar...e necesar sa depun actele numaidecit la Chisinau,daca mi-am terminat studiile intr-o institutie din zona centrala?sau pot da si la Balti/Cahul?

A întrebat mya pe 30.07.2011, la 09:40

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salut!Am media la bac 9.00 si media pe 3 de studii 9.37,,,spuneti-mi va rog am sanse sa fiu admisa la Universitatea de Medicina din Iasi?,,Mersi anticipat!

A întrebat criss pe 30.07.2011, la 09:37

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Salut, cine aplica la specialitatea matematica-informatica sau stiinte ale naturii

A întrebat DumitruGodina pe 30.07.2011, la 00:38

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

ANUNŢ IMPORTANT



În perioada 01.08.2011 – 8.08.2011 în Republica Moldova se va afla o comisie care va primi dosarele candidaţilor în vederea înscrierii în învăţământul de stat din România, universitar şi preuniversitar.

Condiţiile de înscriere şi metodologia sunt prevăzute în Ordinul de Ministru privind metodologia de şcolarizare a cetăţenilor de origine etnică română din Republica Moldova. Ordinul respectiv poate fi consultat la www.edu.ro, pagina de internet a Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.

La Bălţi, comisia va primi dosarele la Universitatea Alecu Russo, prin amabilitatea conducerii universităţii, în zilele de:

- 1 august (orele 9.30 - 18.00);

- 2 august (orele 9.30 – 15.00).



La Chişinău, dosarele se depun pe strada Vlaicu Pârcălab nr. 39, în sediul fostului Consulat al României, în zilele de:
- 3 august 2011 între orele 9.30 – 18.00

- 4 august 2011 între orele 9.30 – 18.00

- 5 august între orele 9.30 – 18.00

- 6 august între orele 9.30 – 15.00.



La Cahul comisia se va afla la Universitatea Barbu Petriceicu Hasdeu, prin bunăvoinţa conducerii universităţii, în ziua de:
- 7 august între orele 9.30 – 18.00

- 8 august între orele 9.30 – 15.00.


Deci la Balti admiterea va incepe de luni, nu de duminica, cum se presupunea anterior.

A întrebat butterfly pe 30.07.2011, la 00:33

răspunde sau vezi răspunsuri (4)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.2310 secunde