Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

26 iunie 2026, ora locală: 02:40

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 2881 la 2895)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

salut, spuneti-mi va rog in turul 2 pot sa-mi schimb optiunile(domeniul,orasele)?????
Si as mai vrea sa stiu:care este totusi procedura de selectare a candidatilor?

A întrebat Cris_e pe 28.07.2011, la 13:42

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salut,as dori sa stiu daca pot sa depun documentele la Rominia pe baza de contract la universitatea politehnica,in caz ca nu trec la buget?

A întrebat Tiran pe 28.07.2011, la 13:34

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

pentru informatii mai rapide intrati pe chat-ul asta:
http://www.facebook.com/groups/249159458437309?ap=1

A întrebat pascaru pe 28.07.2011, la 12:38

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

la teologie nu sant indicate domeniile unde poti sa aplici, eu vreau la arta sacra, ma poate ajuta cineva, pot alege acest domeniu?

A întrebat sashio pe 28.07.2011, la 12:37

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

salut am dori sa stiu daca pot sa mai depun dosarul pentru admiterea la masterat pe locurile acordate basarabenilor? am terminat faculatea in romania cu bursa , si am obtinut cetatenia de 2 ani. oare mai pot sa ma inscriu la master pe locurile basarabenilor daca am cetatenie? nu am mai facut nici un master. cineva mi-a zis ca pot sa fac un master cu bursa sau fara pe locurile acordate basarabenilor, insa nu sunt sigura. va rog sa imi raspundeti daca stiti sau daca ati facut un master , chiar daca sunteti cetatean cu dubla cetatenie.
va multumesc

A întrebat danas pe 28.07.2011, la 11:59

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Buna!Stie cineva cum va decurge depunerea dosarelor la ambasada Chisinau,o sa fie cu programari sau rand liber?

A întrebat Alyona pe 28.07.2011, la 09:39

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

salut. mai depune cineva la master in cluj, babes bolyai?

A întrebat daianiss pe 28.07.2011, la 09:38

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

cum va decurge depunerea dosarului, trebuie de venit mai devreme (cu noaptea in cap) ca sa prinzi loc? multumesc

A întrebat sashio pe 28.07.2011, la 09:19

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

salut prieteni!!!explicati-mi va rog ce trebue sa fac la notar...in privinta declaratiei scrisa de parinte,am 17 ani tre sa plec doar cu un parinte sau cu ambii? sami lase va rog cineva skypul sau adresa de mes ca sami explice mai detailat. ms mult mult de tot!!! Toate bune!!!

A întrebat vilikan pe 28.07.2011, la 01:10

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

Salut tuturor. Am si eu o intrebare in privinta adeverintei de nastere. Daca e in chirilita duplicatul e neaparat sa-l luam de la arhiva sau putem sa-l traducem la traducator? In cam cit timp se face acest proces? mersi mult anticipat.

A întrebat Michelle pe 28.07.2011, la 01:03

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Zdarova)
asha o intrebare, in cererea de inscriere unde tre' d' indicat studiile solicitate se poate de indikat 3 orashe dintre care pe unul sa il repetzi pt a solicita alta specialitate din acelashi domeniu fundamental?
d.ex.: Domen.fundamental: medicina
1. Cluj ...specializarea Farmacie
2. Constanta.. specializarea Farmacie
3. Cluj... specializarea Medicina
multzumesc anticipat!

A întrebat kolea_naumov pe 28.07.2011, la 00:37

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut
Am facut liceul in RO, iar acum am fost admisa la facultate in RO ,dar imi expira permisul de sedere in septembrie.
As putea sa-mi fac viza din MD? Voi fi inclusa intr-o lista cu studenti moldoveni ce fac studiile in RO, daca eu personal am depus actele la facultate?
Multumesc anticipat.

A întrebat amalia pe 27.07.2011, la 23:38

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Buna ! va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns...:Am diploma de bac din 2006, si acum nu am de unde scoate foia matricila, ca universitatea la care am facut studii s-a inchis (Universitatea Real-Umanistica din or. Cahul) dar am posibilitatea sa scot foaia matricola pentru clasa 10 si a 11, de la o scola care am studiat. Cine ma poate ajuta cu un raspuns va rog, nustiu cum sa procedez, mersy anticipat...

A întrebat ingerasul_87 pe 27.07.2011, la 20:36

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

copia la buletin si pasaport trebuie legalizata sau nu?

A întrebat sashio pe 27.07.2011, la 19:01

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

testul sida e obligator, daca am forma 86?

A întrebat ingerasul_87 pe 27.07.2011, la 18:55

răspunde sau vezi răspunsuri (2)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1296 secunde