Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 02:51

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3211 la 3225)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Salut ! Mi-am fakut kopie legalizata la cert.de nashtere. Dar el e de tip vechi, adika in limba rusa shi chirilika... dar datele mele sunt scrise in romana ... de exemplu "Имя/Нуме - Sergiu" nu pot sa apara probleme ??? nu trebuie tradus ?

A întrebat sireoshka pe 16.07.2011, la 17:25

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Câte locuri (la buget și pe contract) sunt alocate/ rezervate pentru basarabeni, la jurnalism, pentru anul viitor? Mulțumesc anticipat.

A întrebat avilius pe 16.07.2011, la 16:31

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Este posibil de a intra cu 9.29 la Iasi la drept la buget? ma tem sa nu ramin pe drumuri , sau poate ce oras e mai bun in acest domeniu?

A întrebat milocik pe 16.07.2011, la 14:53

răspunde sau vezi răspunsuri (13)

Spuneati va rog este valabil (copia) Dosarului Personal unde sunt notele din clasele I-IX? unde pe aceasta copie sunt puse stampilele si samnaturile de catre derectoare si este scris ca corespunde originalului ...

A întrebat PiSLa pe 16.07.2011, la 14:35

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Am auzit ca sunt universitati care acorda locuri bugetare pentru moldoveni,dar nu acorda loc in camin...Stie cineva astfel de universitati?

A întrebat mya pe 16.07.2011, la 14:32

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

buna...am si eu o problema,cum pot depune actele pentru admitere la facultatea de arte din constanta.azi e 16 iulie,si am citit pe saitul oficial al facultatii ca se primesc cererile de admitere pina pe 19 iulie.eu sunt din or.cahul si am fost la ambasada si mi sa spus ca nu a venit inca de la ministerul invatamintului anunt ca sa putem depune actele.si sincer nici nu stiu si care acte.reusesc oare sa depun la ambasada actele daca trece termenul de admitere?si oare ma va anunta ce acte trebuie?va rog daca cineva ar putea sa-mi explice...ca am un stres mare ca nu voi reusi...mersi mult

A întrebat iziumchik pe 16.07.2011, la 14:24

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Salut! Îmi doresc foarte mult să fac facultatea în România. Însă nu știu ce orașe aș putea să aleg. Știu că Iași, Cluj, București sunt printre cele mai bune centre universitare. Însă am văzut că aici intră doar cei cu medii destul de mari.Eu am 9,02 pe cei 3 ani de liceu și 9,5 la BAC. Ar putea cineva să îmi dea câteva idei pentru specializarea contabilitate (sau finanțe).În Brașov aș avea ceva șanse?
Mulțumesc anticipat!

A întrebat Dutza pe 16.07.2011, la 13:41

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salut.
Stie cineva din experienta proprie sau din auzite cum decurge procesul daca vrei la studii cu taxa in Romania ?
Personal am aflat ca trebuie de echivalat la Bucuresti diploma de Bac unde trebuie sa sustii si un eventual examen de diferenta la Limba Romana si Istoria Romanilor in caz ca nu faci parte din statele membre ale Uniunii Europene, este adevarat? Alte metode de a aplica la contract nu exista ?
Mersi anticipat

A întrebat ladycristinna pe 16.07.2011, la 13:39

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

As vrea sa vorbesc cu cineva care studiaza la relatii internationale si studii europene.Am unele intrebari si cred ca nu are rost sa le postez cite pe una,mai bine vorbesc cu o persoana care cunoaste concret situatia.Astept cu nerabdare:)))

A întrebat mya pe 16.07.2011, la 13:28

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

va rog frumos spuneti-mi daca cu o medie de 8.42 pe 3ani de liceu si cu o medie de 9.50 la bac am sanse la buget fara bursa la medicina dentara ,macar la vrio una din toate universitatile de medicina din ro?va multumes sunt ft confuza si stresata din aceasta cauza ,ma bazez si pe faptul ca anul acesta statul roman ofera cele mai multe burse si locuri la buget unei alte tari adica RM si poate am ceva sanse mcar la vrio una din universitati

A întrebat larissa pe 16.07.2011, la 13:17

răspunde sau vezi răspunsuri (10)

am dat pasaportul strain pentru prelungire si il voi lua abia pe 11 august.. poate cineva sa ma ajute? ce as putea sa fac?

A întrebat karina.v pe 16.07.2011, la 13:07

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Ce poate sa se intimple in cazul in care eu am foaia matricola cu mediile pe 3 ani, dar ea nu contine calificativele obtinute la bacalaureat? Trebuie sa-mi mai fac una?

A întrebat butterfly pe 16.07.2011, la 08:10

răspunde sau vezi răspunsuri (11)

Ce poate sa se intimple in cazul in care eu am foaia matricola cu mediile pe 3 ani, dar ea nu contine calificativele obtinute la bacalaureat? Trebuie sa-mi mai fac una?

A întrebat butterfly pe 16.07.2011, la 08:10

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

conform informatiei publicate pe edu.ro admiterea in chisinau va fi de pe 26 -29iulie... cat de veridica este info? si daca nu atunci cand va fi stabilita o data exacta?. cand vor fi afisate si locurile acordate studentilor?

A întrebat inoroaga pe 15.07.2011, la 23:58

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

mie mi-au dat de la scoala foaia matricola pentru clasele I-IX.Vor fi probleme daca ma adresez cu aceasta foaie sau e nevoie doar de clasele V-IX??

A întrebat Pollynush pe 15.07.2011, la 23:43

răspunde sau vezi răspunsuri (4)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.9571 secunde