Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 04:08

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3226 la 3240)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Pentru ce in formula mediei de admitere este introdusa bonificatia(Bdom)?Imi poate explica cineva si mie...Ms anticipat!

A întrebat mya pe 15.07.2011, la 19:30

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

ciind sunt admiterile in cahul?

A întrebat cristina.popa pe 15.07.2011, la 18:22

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Când o să se înceapă admiterea pentru basarabeni?
Cum o să decurgă: prin programare sau rînd viu?
Mulţumesc anticipat!

A întrebat Parafraza pe 15.07.2011, la 16:55

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

legalizarea la certificatul de studii gimnaziale
legalizarea la adeverinta medicala
legalizarea la certificatul de nastere
legalizarea la buletinul de identitate
legalizarea la pasaportul mamei
legalizarea la pasaportul tatalui
legalizarea la dosar
legalizarea la foaia matricola
Declaratie scrisa de parinti precum ca imi permit sa particip la concursul de admitere
Declartie scrisa de parinti precum sa imi permit sa plec peste hotare la studii
1poza 3/4

de ce mai am nevoie pentru admitere la studii preuniversitare?

A întrebat cristina.popa pe 15.07.2011, la 15:36

răspunde sau vezi răspunsuri (18)

mie tot imi trebuie un exemplu de acesta, la mine la colegiu toti sunt in concediu si nam de unde so eu. am notele pe 3 ani dar nam exemplu. ajutatima va rog si dat un exemplu.

A întrebat KillerHaker pe 15.07.2011, la 15:17

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Cine si cum a inteles, din Metodologia 2011-2012 ,anul acesta Universitatea Transilvania din Brasov nu ofera nimic locuri ?

A întrebat ladycristinna pe 15.07.2011, la 15:12

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

da unde vom putea afla si cind daca am intrat la universitate?

A întrebat lilik pe 15.07.2011, la 14:59

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

unde pot sa gasesc un exemplu de foaie matricola pentru admiterea cetatenilor basarabeni in Romania...? ajutati-ma, va rog! ms...

A întrebat anutza.cotelea pe 15.07.2011, la 14:42

răspunde sau vezi răspunsuri (9)

Buna, am fost astazi la consulat la Chul aici admiterile ar trebui sa se inceapa pe 21 si sa dureze pina pe 23 iulie, am intrebat daca sunt venite listele cu actele necesare vreau sa stiu doar daca nu vor fi admiterile mai tirziu am auzit zvonuri ca vor fi chiar in august ajutati-ma va rog?

A întrebat cristina.popa pe 15.07.2011, la 14:18

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Am si eu o intrebare. La cererea de inscriere la concurs pentru universitate, la rubrica studiilor absolvite, e necesar sa scriem media anilor de gimnaziu?! Sau e suficient sa scriem liceul unde am absolvit + mediile fiecarui an.

A întrebat mihaelab pe 15.07.2011, la 13:06

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salut! am o intrebare si va rog sa ma ajutati daca stie cineva...Parintii mei sunt ambii peste hotare si nu au posibilitatea sa revina acum in tara...cum ar trebui sa procedez cu doc si daca se pote face ceva in acest fel??? ms

A întrebat Pollynush pe 15.07.2011, la 12:43

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

in cit timp primim raspunsurile daca esti admis sau nu??

A întrebat Lory pe 15.07.2011, la 12:40

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Formularul acesta de tip 1A de unde il luam? il primim atunci cind ne ducem la consulat sau trebuie sal tapam la imprimanta?

A întrebat KillerHaker pe 15.07.2011, la 11:29

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

certificatul medical de unde il luam de la me dicul de familike?si componenta familiei trebuie?

A întrebat lilik pe 15.07.2011, la 11:14

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Buna!Oameni,intrati pe http://studenti.md/forum/yaf_postsm90_A-fost-lansata-campania-de-informare-pentru-basarabenii-care-vor-sa-studieze-in-Romania.aspx.
Aici a aparut metodologia pentru anul de studii 2011-2012!Dupa cite am inteles eu,admiterea va fi pina pe 20 iulie,dar sper sa nu fie adevarat!
Bafta tuturor!!!

A întrebat lencik2 pe 15.07.2011, la 11:05

răspunde sau vezi răspunsuri (2)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.4212 secunde