Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 01:40

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3196 la 3210)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

salut, care'i treaba cu declaratiile din partea parintilor cum ca ne permit sa participam la concursul de admitere si sa plecam peste hotare? sint necesare pentru admitere sau nu? va rog sa imi raspundeti tinind cont ca am inca 17 ani, ms mult

A întrebat lexy pe 17.07.2011, la 21:40

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

buna, isi face cineva studiile la "bioterra' bucuresti?

A întrebat iriadna pe 17.07.2011, la 19:12

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salutare tutror!
Am o asa intrebare, de fapt sunt mai multe. 1. Cum sa procedez in situatia mea: am scoala medie terminata acum 1 an si am continuat studiile la o universitate, facand simultan si anul I si ore de BAC, iar la finele anului am sustinut si examenele de BAC si cele de facultate. Cum sa procedez in situatia mea vizavi de fisa cu media de 3 ani de studii de liceu. La anexa de la diploma de BAC este data doar media pe 3 ani de liceu. Nu ar fi o problema sa cer notele pentru a 12-a de la universitate, dar cum sa ma clarific cu clasa a X-a si a XI-a? Caci in atestatul de studii medii este data doar o singura nota care se presupune ca e media din clasa a X-a si a XI-a? si a 2 intrebare: cum credeti am sanse reale de a fi admis la medicina dentara in Romania cu nota media de liceu (3 ani)9,62 si nota medie a examenelor de BAC e 9,75? Multumesc!

A întrebat varsator pe 17.07.2011, la 14:56

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

cine stie cind se dau documentele la ambasada romaniei din Balti pentru studii universitare in Romania

A întrebat liviu2011 pe 17.07.2011, la 14:48

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

vreau sa intreb daca in oraele Iasi,Bucuresti,Cluj sansele sunt minime ,atunci in ce orase trebuie de dat documentele si daca stie cineva cum se calculeaza media de concurs de intrare ce

A întrebat liviu2011 pe 17.07.2011, la 14:45

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

la ambasada ro din ch admiterea va fi dupa programare sau rind viu? si daca dupa programare - cum sa ne programam (internet, tel) ???
multumesc anticipat

A întrebat ludmila_11 pe 17.07.2011, la 14:16

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

As vrea sa vorbesc cu cineva care studiaza s'au a studiat la facultatea de economie si administrarea afacerilor la Cuza. Astept rs! ms.

A întrebat lampard pe 17.07.2011, la 10:50

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Am un cunoscut, are 19 ani,a terminat in 2008 scoala si nu a facut liceul ar putea sa depuna actele pentru admitere la colegiu/liceu in Romania? a incercat in Moldova la colegiu si deja a depus acum vara,dar in Romania e posibil chiar daca au trecut deja 3 ani de la absolvirea scolii?

A întrebat Dutza pe 17.07.2011, la 10:39

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

Vreau sa stiu daca nu intri din primul tur, este nevoie de un alt pachet de documente pt turul 2, sau ni se vor inapoia documentele? Cum e procedura?

A întrebat inguta pe 17.07.2011, la 09:10

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

salut! spuneti-mi va rog, este necesara totusi testul Sida sau e suficienta forma 086e?

A întrebat inguta pe 17.07.2011, la 09:09

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

Buna!...o intrebarica am si eu... anexa la certificatul 086 mai trebuie si o oarecare anexa a consultatii SIDA...cineva a zis ca e nevoie si de aceasta.. ?? :S va rog un raspuns. multumesc

A întrebat CiKs pe 16.07.2011, la 23:04

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salutare! am si eu o nelamurire, cine ma poate ajuta, eu mi-am gasit pe cineva care sa ma ia in spatiu, m-am inteles acolo la ce suma sa achit, dar vreau sa stiu pe cat e valabil buletinul cu acest spatiu? ma intreb oare nu e la fel ca cu pasaportul romanesc(valabil doar 5 ani) sau poate mai putin? la moment am 23 de ani. Va Multumesc

A întrebat david pe 16.07.2011, la 21:36

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

cine stie, cind vor aparea listele universitatilor care ofera burse basarabenilor? si cind se incepe admiterea la ambasada din ch?! multumesc anticipat :)

A întrebat ludmila_11 pe 16.07.2011, la 20:40

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Buna. Daca am numai Dosarul Personal unde sunt notele din clasa I-IX trebuie numaidecit sa am si Foaia Matricola ???? :|

A întrebat PiSLa pe 16.07.2011, la 17:50

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

As vrea sa vorbesc cu cineva care studiaza s'au a studiat la facultatea de economie si administrarea afacerilor la Cuza. Astept rs! ms.

A întrebat lampard pe 16.07.2011, la 17:37

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.3485 secunde