Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

26 iunie 2026, ora locală: 12:56

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3016 la 3030)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

va rog frumos ,,imi spune cineva in metodologie screi ka actele se depun de pe 31 pin pe 8 august in consulatele de la kahul,balti si chisinau!!!,,la toate odata sau pe rind ,,eu am sunat la consul la balti si miau spus k ei primesk pe data de 1 si 2 august,,,deci e o anumita ordine!!!eu sunt din zona centrala si vreau sa stiu precis cind vom putea depune documentele precis la consulatul de la kisinau!??????????

A întrebat milsami pe 22.07.2011, la 10:01

răspunde sau vezi răspunsuri (9)

Vă rog mult de tot să mă ajutaţi . Vă explic care e situaţia .

Cererea de înscriere în concursc conţine rubrici cu prenumele părinţilor . Tatăl meu este decedat . În rubrica "Tata" las liber şi atât , completez cu "#" toate spaţiile sau ce să fac ? Şi dacă las liber , trebuie cumva certificat de deces pentru a confirma ?! Mulţumesc !

A întrebat massachusetts pe 22.07.2011, la 09:11

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

sall stie cineva precis de pe ce dat pin pe ce data se depun doc la consulatul da la kisinau ,,,caci deja nu mai inteleg nimik la protv a spus una in metodol e scris alta ,,,,va rog urgent!!!
dar precis va rog!!!!

A întrebat milsami pe 22.07.2011, la 09:09

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Salut, aplica cineva la liceu in Cluj-Napoca?

A întrebat alexandrucj pe 22.07.2011, la 08:02

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

salut as vrea si eu sa stiu pentru admitere la facultatea in rominia la cluj de care acte e nevoe

A întrebat vincentiu pe 22.07.2011, la 00:27

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Salut ...spuneti-mi va rooog cine stie...dupa ce am legalizat toate documentele .....originalele imi mai trebuie la ambasada pentru ca sa depun.....ca vreau sa dau si aici la noi,si nustiu ce sa fac.....va rooog mult cine stie .....spunetimi!!!!!MULTUMESC!!!!!!!

A întrebat dimcikG pe 21.07.2011, la 23:37

răspunde sau vezi răspunsuri (9)

Salut!Eu vin cu o alta tema decat admiterea, dar care are o actualitate deja in aceasta perioada. A aparut un cantec patriotic "Basarabenii Instrainati", la pag. 8 a saptamanalului "Literatura si arta", nr. 48, din 2 decembrie 2010, avandu-l ca autor de text si muzica pe Valeriu Mocanu. Tot dansul intentioneaza sa interpreteze acest cantec in ritm de mars. Problema e ca dl. Mocanu momentan nu dispune de mijloace pentru a comanda in regim de urgenta un aranjament orchestral adecvat si pentru a inregistra piesa intr-un studiou. Pana la aniversarea de 20 de ani de Independenta a RM(fata de URSS) au ramas zile numarate.Cautam urgent sponsori pentru aceasta actiune patriotica!!! Relatii la: vlrmocanu@yahoo.com Multumim anticipat.

A întrebat valmo pe 21.07.2011, la 23:09

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Ce documente sunt necesare parintelui pentu a i se deschide viza..?!

A întrebat Dorinel pe 21.07.2011, la 22:56

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

o mica intrebare,in metodologia admiterii la facultatea de medicina.. erau 2 formule de caluclare a mediei, unul se baza pe exa,enl de intrare ( adica pentru romini) a doua se baza pentru locurile cu taxa.. noi basarabenii dupa e formual terbuie sa ne conducem?!

A întrebat Dorinel pe 21.07.2011, la 22:55

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

Salut sunt curios sa aflu cine doreste in Ro sa depuna documentele la Studii Economice la facultatea Economica si ce medie avezi la Bac si pe 3 ani de liceu .

A întrebat dizseh pe 21.07.2011, la 22:19

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

A fost cineva la ambasada Rominiei sa se intereseze pe ce data incep admiterile...stau foarte tare pe griji....si doreste cineva sa intre la Universitatea nationala de Muzica din bucuresti???

A întrebat ilona pe 21.07.2011, la 21:55

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

cine doreste in Romania la medicina?? scrieti va rog in ce orase...

A întrebat Cris_e pe 21.07.2011, la 21:28

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Salut am absolvit cl.9 si as vrea sa aflu de ce acte am nevoie p/u a da la admitere in Romania si pe ce data???ajutatima va rog!!multumesk anticipat

A întrebat Taniusa pe 21.07.2011, la 21:25

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

As vrea sa aflu parerea fiecaruia.. cum considerati care ar fi alegerea mai buna luind in consideratie democratia si dezvoltarea Rominiei, si in genere a fiecarei tari. cum ar fi mai bine sa fac studii de farmaceutic sau de inginer(econonic, sau pe alt domeniu) sau sa aleg telecomunicaiile?

A întrebat Dorinel pe 21.07.2011, la 20:32

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Stie cineva, se dau locuri anul acesta la geodezie si cadastru? ms...!

A întrebat lampard pe 21.07.2011, la 20:11

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1019 secunde