Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 07:31

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3271 la 3285)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

salut! spunetimi va rog daca am 17 ani si vreau sa depun actele la facultate in RO e nevoie sa mearga un parinte cu mine la depunerea actelor sau nu? mersi mult!!!

A întrebat vilikan pe 14.07.2011, la 11:26

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

dar cu acestea din moldova ce nu merge?

A întrebat lilik pe 14.07.2011, la 11:22

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salut!
Si totusi,este cineva la curent cind va incepe admiterea tinerilor basarabeni la studii superioare in Rominia???
Va rog mult,raspundeti cine stie,pu ca miine e deacum 15 iulie!)))
Mersi anticipat!

A întrebat lencik2 pe 14.07.2011, la 11:21

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

salut, ajutati-ma va rog , am o problema cu dosarul pentru admitere in romania, am absolvit liceul in cadrul unui colegiu din chisinau, am diploma de la bac cu notele de la bac si o anexa la diploma cu tabelul notelor generale pentru clasele liceale 10-12,liceul lam absolvit 3 ani in urma, cand am mers sa primesc la liceu respectiv foaia matricola , ei mi-au zis ca nu elibereaza asa document, ca tabelul cu notele generale este deajuns, as vrea sa stiu parerea voastra, pot sa depun dosarul doar in baza documentul pre care il am , fara foaia matricola? ms anticipat)

A întrebat natyff pe 14.07.2011, la 10:33

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Buna, stie cineva care sunt actele si conditiile de transfer la UMF "V.Babes" sau UMF"Cluj" la medicina dentara? mentinonez ca nu am cetatenie romana si am absolvit anul asta facultatea stomatologie USMF din Chisinau. Va multumesc!

A întrebat amphetamincik pe 14.07.2011, la 10:27

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

am o intrebare spuneti cu diploma raionala sau republicana la competiii sportive sau de invatatura te ajuta sa intri mai usor, ele trebuiesc la ambasada?

A întrebat lilik pe 14.07.2011, la 08:21

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Salut! sunt sanse de a intra la facultatea de comert, ASE cu media de 8 la BAC, si 8,80 pe 3 ani de zile? Ce parere aveti despre universitate"Dmitrie Cantemir"din Bucuresti, Iasi, Constanta ? Ce universitati recomandati pentru facultatea mentionata mai sus ?(merci anticipat)

A întrebat sika23 pe 13.07.2011, la 23:28

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Salut....daca se poate o asemenea intrebare? In cazul in care noi scrim 3 institutii in acelasi domeniu...dar nu se gaseste aceiasi specializare in cadrul tuturor trei....ce e de facut? ms anticipat

A întrebat adaiulica pe 13.07.2011, la 22:27

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

buna! spuneti va rog, care este procedura de corectare a numelui? fratele meu e scris in cert. de nastere Ivan dar in celelalte acte este Ion, absolut in toate actele. ce trebuie sa faca? unde se adreseaza? daca a avut cineva asa situatie, ajutati-ne va rog!!!!!!!!!

A întrebat anna pe 13.07.2011, la 19:55

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

buna! spuneti va rog, care este procedura de corectare a numelui? fratele meu e scris in cert. de nastere Ivan dar in celelalte acte este Ion, absolut in toate actele. ce trebuie sa faca? unde se adreseaza? daca a avut cineva asa situatie, ajutati-ne va rog!!!!!!!!!

A întrebat anna pe 13.07.2011, la 19:55

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Un coleg de-al meu si-a facut buletin,iar cand era sub amenintarea de a pierde bursa el a mers la politie si a cerut pasaport cu domiciliu in Moldova si in consecinta Politia i-a luat buletinul. In aceasta situatie risti sa nu iti mai poti face buletin cand termini facultatea? Va multumesc!

A întrebat oleg.m pe 13.07.2011, la 19:50

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Daca am cetatenie romana si am domiciliul stabil in Rep. Moldova (am pasaport, fara buletin), pot candida la un loc cu romanii? Poate cu noa lege a educatiei s-a schimbat ceva, ca pana acum, din auzite, nu se putea..

A întrebat hypn0zis pe 13.07.2011, la 18:31

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

acus incepe admiterea si nu stim exact daca face sa depunem la o anumita universitate... cand vor fi afisate locurile alocate ?... cred ca ar fi timpul deja...

A întrebat inoroaga pe 13.07.2011, la 17:20

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

La depunerea actelor e necesar si buletinul si pasaportul parintilor??sau doar buletinul parintilor...??

A întrebat Lory pe 13.07.2011, la 17:04

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

As vrea sa intreb daca pot aplica pentru studii de licenta numai cei ce au sustinut BAC anul acesta, sau au dreptul sa participe si cei ce au finisat liceul cu citiva ani in urma? Am facut o facultate aici si vreau sa fac a 2-a in Romania.Merci mult pentru raspuns.

A întrebat xenia pe 13.07.2011, la 17:03

răspunde sau vezi răspunsuri (2)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.4314 secunde