Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 06:28

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3256 la 3270)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

spuneti va rog da cererea de inscriere neo da la ambasada si doar atunci cind intram la universitate sa o complectam?

A întrebat lilik pe 14.07.2011, la 18:37

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Buna ! poate sa-mi spuna cineva cu ce medie, aproximativ,se intra la medicina generala in Romania la bursa si fara, si care sunt orasele in care recomandati sa intru? Cu o medie de admitere de 9,6 e posibila admiterea ? Multumesc antcipat !

A întrebat elenna pe 14.07.2011, la 18:25

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

Buna, spuneti-mi va rog 1. Unde si cind va aparea repartizarea pe universitati, credeti ca se va schimba mult fata de anul trecut?
2. Ajutati-ma, va rog, macar in limite aproximative, cu ce medie se intra la drept (cu bursa sau fara). Aveti, poate colegi, prieteni care invata la drept. Optez pentru Cluj, Iasi, Sibiu sau Brasov, sau alt centru universitar.
Multumesc mult.

A întrebat Irynuka pe 14.07.2011, la 17:46

răspunde sau vezi răspunsuri (13)

Pe ce data a anului 2011 se vor putea depune dosaerele pentru admiterea la studii universitare a basarabenilor ?

A întrebat Styng pe 14.07.2011, la 17:14

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salut! Ma numesc Dumitru, sunt din Republica Moldova, am absolvit Colegiul de Informatica,specialitatea Informatica, este posibila admiterea la universitate in Rominia in baza diplomei de colegiu,la specialitatea Informatica. Eu nu am absolvit examenele da bacalaureat, si nici nu doresc,vreau doar ca sa fiu inmatriculat la universitate in baza de diploma de colegiu,la aceeasi specialitate apsolvita in colegiu,doar ca voi face licenta ;), este posibil? Va multumesc mult dragii mei! si daca e posibil scrietimi va rog actele necesare si la care universitate e posibil. Ms mult!

A întrebat love_for_jesus pe 14.07.2011, la 16:01

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Buna,cine stie daca este nevoie de cazierul judiciar la depunerea actelor pentru licenta?

A întrebat Citrinka pe 14.07.2011, la 15:33

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salut,e posibil sa solicit in cerere 3 facultati la aceeasi Universitate si din acelasi Oras ?

A întrebat Miha_ela pe 14.07.2011, la 14:55

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

La depunerea actelor e necesar si buletinul si pasaportul??sau doar buletinul...??

A întrebat natalita_525 pe 14.07.2011, la 14:46

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Salut! sunt sanse de a intra la facultatea de contabilitate sau management la bursa in Iasi cu media de 7,25 la BAC, si 8,88 pe 3 ani de zile? Ce universitati imi recomandati pentru facultatile mentionate mai sus ?va multumesc

A întrebat natalita_525 pe 14.07.2011, la 14:39

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

Va rog mult sa-mi spuneti si mie cand incepe admiterea la ambasada in Universitatile din Romania, pentru cetatenii RM.
Si sa dati nume de universitati unde e puternica facultatea de Stiinte ale Comunicarii(in special, jurnalism). Multumesc anticipat.

A întrebat ionela pe 14.07.2011, la 14:35

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Buna!Spuneti-mi va rog , vreau sa dau la universitate la Romania documentele, dar trebuie sa legalizez originalul la documente sau xeroxele la notar?

A întrebat natalita_525 pe 14.07.2011, la 14:35

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Spuneti-mi cineva daca poti intra la studii cu diploma de la colegiu?

A întrebat Greeny pe 14.07.2011, la 14:18

răspunde sau vezi răspunsuri (21)

Spuneti si mie va rog cand incepe admiterea in Romania pentru liceu? Din metologie din cate am inteles scrie ca trebuie sa depun pana pe 20 iulie, e adevarat?

A întrebat doina.sendrea pe 14.07.2011, la 12:29

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salut!In cazul in care se depun documentele pentru 3 universitati din diferite orase,este necesar cite o copie legalizata de documente pentru fiecare universitate in parte? sau cite un singur exemplar de documente pentru toate 3?

A întrebat VikaB pe 14.07.2011, la 11:29

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

pt Lilik: intrebarea cui ii este adresata?

A întrebat amphetamincik pe 14.07.2011, la 11:27

răspunde sau vezi răspunsuri (0)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.5106 secunde