Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 11:04

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3316 la 3330)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Spunetimi va rog daca anul acesta se dau burse la master pentru studetii care au absolvit facultatea in R. Moldova

A întrebat dan pe 12.07.2011, la 16:25

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

salut...apuneti-mi va rog daca am media la bac 7.80 am sanse sa invat la universitatea nationala de muzica din bucuresti??sau poate alte orase, insa tot muzica...??si totusi cine stie cind incepe admiterea la ambasada??mersi anticipat...

A întrebat ilona pe 12.07.2011, la 15:58

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

salut.am nevoie de un sfat.cine imi poate recomanda o univrsitate buna in Bucuresti(sau citeva) pentru a studia dreptul.multumesc

A întrebat smartkolea pe 12.07.2011, la 15:34

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Spuneti va rog unde putem vedea locurile acordate de Romania pt studentii basarabeni 2011-2012...multumesk anticipat

A întrebat Nickushor1 pe 12.07.2011, la 15:17

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Cine vrea la medicina generala? Unde doriti sa depuneti actele si ce medii aveti? doriti sa vorbim despre asta?

A întrebat lucero pe 12.07.2011, la 15:17

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Buna ! am asa o intrebare! mam uitat in lista de anul trecut admisi la informatica si repartizarea locurilor licenta pt R.moldova, deci am observat un lucru pe fisa unde se repartiza locurile, erau putine locuri , si doar cu bursa ! cind mam uita in lista unde au fost admisi erau mai multi doar fara bursa, . Intrebarea suna asa ! cum aceasta este posibil si de ce criterii se tine cont

A întrebat Sandi pe 12.07.2011, la 14:31

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

PENTRU CRYSTY. De ce ne vaneaza pe cei care ne facem buletine romanesti ?????? De ce ne inlatura drepturile noastre?????? Multumesc!

A întrebat oleg.m pe 12.07.2011, la 14:08

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

buna..imi poate spune cineva ce documente sunt necesare pentru studii liceale(preuniversitare) in RO?...si daca sunt necesare pasapoartele straine ale parintilor pentru studii?..ms anticipat :*

A întrebat Lory pe 12.07.2011, la 13:37

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Buna!!!
As vrea sa stiu ce acte imi sunt necesare pt admitere la UMF Iasi .Sun din RM si am absolvit liceul de aici.
Apropo,cind totusi incepe admiterea???
Merci!!!

A întrebat buduviolina pe 12.07.2011, la 13:30

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Sall!Cum credeti cu media de bac 7.5 am sanse sa intru la drept, nu conteaza orasul. Dati-mi va rog ceva sugestii,opinii referitor la facultatile din orasele mai slab cotate. Parerea dvs conteaza mult pt mine. Mersi.

A întrebat vilikan pe 12.07.2011, la 12:16

răspunde sau vezi răspunsuri (15)

Cinda are loc admiterea la studii in Ro? deja se apropie 15 iulie si nimic informatii? stie cineva?

A întrebat inguta pe 12.07.2011, la 11:50

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Intrebarea mea se leaga de o alta adresata...As putea renunta la buletinul romanesc(nu la cetatenie),unde am domiciliul in Romania,pastrandu-mi insa pasaportul roman,ca la admitere sa pledez exclusiv ca cetatean moldovean?

A întrebat Kopernicus pe 12.07.2011, la 11:38

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut. Spuneti-mi va rog daca eu imi fac buletin romanesc atunci voi pierde bursa? sunt student anul III,mai am un an de facultate si sunt foarte interesat sa stiu. Va multumesc!

A întrebat oleg.m pe 12.07.2011, la 10:33

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Am si eu o intrebare:daca anul asta am terminat colegiul de medicina in Balti,si vreau sa dau pentru o facultate de medicina din ro,pot sa depun dosarul pe baza de diploma de la colegiu fara bac?sau macar se ia in consideratie aceasta diploma?

A întrebat buburuza_90 pe 12.07.2011, la 09:33

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salutare, voi depune dosarul la ''Cuza'' din Iasi, facultatea de ''Economie si administrarea afacerilor''.As vrea sa aflu daca e posibil inscrierea la fara taxa si fara bursa?

A întrebat lampard pe 12.07.2011, la 03:29

răspunde sau vezi răspunsuri (2)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1665 secunde