Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 12:16

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3331 la 3345)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Salut....am si eu o intrebare.....daca am media de bac 8.25 iar pe 3 ani de liceu media de 9 pot sa ocup un loc in stiinte economice? ce facultate si aproximativ pentru ce universitate as putea opta sa am mai multe sanse...ms anticipat

A întrebat adaiulica pe 11.07.2011, la 22:18

răspunde sau vezi răspunsuri (10)

Buna!Am si eu o intrebare:Cine stie cu ce medii au intrat la Alexandru Ioan Cuza(Iasi)-Asistenta Sociala anul trecut moldoveni?

A întrebat Alyona pe 11.07.2011, la 19:59

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Salutare,cît de informat nu aş fi,nu am găsit o asemenea informaţie care să mă clarifice: Spre exemplu
1)dacă în primul tur nu sunt admis,iar în caz că concurez în al doilea tur(desigur,dacă acesta se va desfăşura),pot să-mi schimb opţiunile,adică domeniul fundamental şi centrele universitare?
2)dacă sunt admis în primul tur,iar în turul doi din nou concurez,şi nu-s deacord cu locul obţinut,pot alege rezultatul din primul tur?

A întrebat cepavick pe 11.07.2011, la 17:23

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Salutare!As vrea sa aplic la Facultatea Economie si relatii internationale,preferabil cursul in limba engleza.Deci am 2 intrebari...Prima:Am o medie la BAC cam mica -8,5 si o medie pe anii de liceu 9,5 exista vrio sansa sa fiu admisa cu bursa?Si daca da la ce universitati probabilitatea va fi mai mare?Si intrebarea a doua:Sunt sigura pe abilitatile mele de cunoastere a limbii engleze,insa,din cite stiu trebuie sa dau un test special,pentru competente lingvistice,dupa ce esti admis ,ce sa intimpla daca nu acumulez suficiente puncte?

A întrebat mya pe 11.07.2011, la 13:47

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

zimi te rog unde pot sa vad si eu cele 14 facultati unde putem depunde actele noi basarabenii? ms mult

A întrebat vilikan pe 11.07.2011, la 13:39

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

cind va fi adminterea in romania pentru Basarabeni ? ms anticipat

A întrebat roman.v pe 11.07.2011, la 10:00

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Dupa ce am citit metoologia si anexele prezentate ma surprins un lucru..... Doar in acele 14 universitati se va face admiterea pentru studentii din RM?

A întrebat Lenrock pe 11.07.2011, la 07:48

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

cand este termenul de admitere la consulatul din chisinau/..mersi anticipat

A întrebat djiko777 pe 10.07.2011, la 23:42

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Si deci actele se pot depune in perioada 11-18 iulie da?

A întrebat MikiB pe 10.07.2011, la 23:35

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Fisa medicala ce tip trebue sa fie 086u sau se poate si 086e?...multumesc anticipat

A întrebat adaiulica pe 10.07.2011, la 23:33

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

In cazul ca solicit acordarea cetateniei prin reintregirea familiei e valabil art. 8 pct."a" din Legea nr 21/91, adica e nevoie sa fiu casatorita 5 ani cu cetateam roman?

A întrebat doliana pe 10.07.2011, la 22:33

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

salutare! cine poate sa-mi zica care e media cea mai slaba cu sanse de a fi admis la o facultate de exemplu din galati? multumesc mult!

A întrebat vilikan pe 10.07.2011, la 22:29

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

cine ma poate ajuta, cum depun dosarul de admitere la studii in Romania, daca am dubla cetatenie?

A întrebat dany pe 10.07.2011, la 20:37

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Inca ceva:imi poate recomanda cineva un top trei al celor mai bune universitati din Romania in arta teatrala?..va multumesc anticipat

A întrebat fokuspokus pe 10.07.2011, la 20:07

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

1.putem face o facultate pe baza de buget ca basarabeni..,pt ca ulterior sa facem o a doua facultatea deja fiind cetateni romani,si deci cu statut de cetateni romani putem obtine un alt loc bugetar..?
2.daca fac licenta in arte,exista posibilitatea sa fiu primita la master' la jurnalistica?
va multumesc anticipat))

A întrebat fokuspokus pe 10.07.2011, la 20:04

răspunde sau vezi răspunsuri (4)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.2983 secunde