Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 13:36

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3346 la 3360)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

noi scoatem individual anexa 1A si 1B la printer, sau de la ambasada o primim?
si in anexa 1B ce-s cu casutele numerotate de pe ultima pagina?si de ce se cer mediile din a 11-a si nu a 12?

multumesc anticipat

p.s.aplica cineva la arhitectura, sau stie pe cineva din anii trecuti?in ce consta examenul pentru basarabeni?am auzit ca se dau 3 probe((una e desen liber

A întrebat anagurduza pe 10.07.2011, la 19:47

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

pina la urma admiterea se incepe de pe 15 sau de pe 20 iulie?

A întrebat cebymaster pe 10.07.2011, la 17:42

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut,cine stie analiza de SIDA este obligatorie cind depui dosarele la Romania?????

A întrebat Citrinka pe 10.07.2011, la 16:55

răspunde sau vezi răspunsuri (9)

la admiterea la universitate, daca doresc la 3 universitati imi trebuie dosar pentru fiecare aparte, ex.adica sa fac 3 copii legalizate la fiecare document de care am nevoie? Fisa medicala de tip 086? sau alt tip? ce reprezinta foaia matricola, ce sa fie inclus in ea sau de ea au nevoie doare persoanele care au terminat anul trecut si depun anul acesta? Este nevoie de notele din a 5-9?

A întrebat lucero pe 10.07.2011, la 16:11

răspunde sau vezi răspunsuri (3)

Daca este cineva de la Universitatea Tehnica din Cluj va rog scrieti, vreau sa discut despre universitate.
Si un mic sondaj: Cluj vs Iasi (argumente pro sau contra)

A întrebat Lenrock pe 10.07.2011, la 15:35

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

salut!!! spunetimi va rog ....dupa ce criterii se admite la facultate in Ro? Media notelor se ia in considerarae? mersi anticipat!

A întrebat vilikan pe 10.07.2011, la 15:16

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salutare!As vrea sa stiu, daca in cerere bifez casuta cu "fara achitarea taxelor, cu bursa" si nu am o medie suficienta pentru a fi admisa, voi fi transferata automat la "fara bursa" sau nu? Adica daca nu am o medie suficienta pentru a fi admisa cu bursa,va trebui sa depun cerere din nou,spre exemplu, in sesiunea din septembrie?

A întrebat mya pe 10.07.2011, la 14:36

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

Salut! stie cineva unde gasesc metodologia oficiala daca ea a aparut si cand se depun actele?? Ms

A întrebat Pollynush pe 10.07.2011, la 09:55

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Depunem un sigur dosar pentru a fi admisi l afac in Romania? Si inca una in ce pune acetele necesare ( in dosar ( de hirtie), sau intr-o mapa)?

A întrebat tan4u pe 09.07.2011, la 22:37

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

deci asa intrebare: Ma intereseaza 2 universitati din Cluj, Bas-Bolyai si Univ tehnica din cluj. Deci pot sa inaintez dosarul la ambele universitati simultan sau am nevoie de 2 dosare(la consulat)? Dosarul poate sa fie si copie a originaluilui( evident copie legalizata)?

A întrebat Lenrock pe 09.07.2011, la 19:08

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

cine stie de unde putem gasi lista de universitati din Rominia la care pot fi admisi basarabeni?

A întrebat sofia pe 09.07.2011, la 11:50

răspunde sau vezi răspunsuri (4)

cine stie cind au sa defineasca metodologia admiterii la studii postuniversitare in romania?

A întrebat maruigres pe 09.07.2011, la 10:53

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

buna, cine stie care e programul la starea civila sectorul 1 pentru a te programa sa iti ridici certificatul de nastere, am inteles ca are program si duminica, cine e la curent? Va Multumesc

A întrebat david pe 09.07.2011, la 07:49

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

basarabenii pot fi admisi la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti?

A întrebat smartkolea pe 08.07.2011, la 22:40

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Lume, imi spune si mie cineva ce inseamna aceasta Adeverinţă medicală tip care să permită accesul în colectivitate (copie) – legalizată /copie autentificată de unitatea de învățământ ce trebuie sa faca unitatea de invatamint si care in care am invatat sau in care voi invata va rog!!!????????????

A întrebat energic pe 08.07.2011, la 22:30

răspunde sau vezi răspunsuri (7)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1045 secunde