Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

26 iunie 2026, ora locală: 10:39

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 2986 la 3000)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Buna. As vrea o mica consultatie. Daca cineva din abiturienti sau din actualii studenti in Romania poate sa-mi explice, care e procedura de selectare a candidatilor. Optez pentru trei orase in ordinea descrescatoare. Bifez "cu bursa" si "fara bursa", atunci: daca in primul oras nu sunt admisa cu bursa, atunci mi se va analiza optiunea "fara bursa" (si in cazul acesta as intra la fara bursa, chiar daca in orasul din a doua optiune as putea intra cu bursa) sau se va trece la al doilea centru si tot asa la al treilea pentru a determina, mai intii daca voi putea primi bursa si mai apoi in aceeasi ordine se analizeaza optiunea "fara bursa"? Multumesc anticipat.

A întrebat Irynuka pe 23.07.2011, la 17:42

răspunde sau vezi răspunsuri (24)

Salut! AM o intrebare: am dubla cetatenie,in cerere de inscriere la punctul : cetatenie si nationalitate,ce trebuie sa scriu? Ca sunt de cetatenie romana sau moldava?

A întrebat Irisha pe 23.07.2011, la 16:18

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Eu nu mai inteleg nimic...daca poate cineva...spunet-mi pls care doc totusi trebuie sa le avem cu noi la depunere (lista completa dak se poate)...in Metodologie scrie una...altii zic k mai trebuie si certificatu de studii gimnaziale...altii k si acordul parintilor...lumea asta !!!!!!!!

A întrebat Richard pe 23.07.2011, la 15:45

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

nata 12, unde pot sa le gasesc, vreau sa vad ce se ofera pu univ.G.Enescu , iasi?

A întrebat glucida pe 23.07.2011, la 14:04

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

lume, cine merge la G.Enescu, Iasi, la Facultatea de
Compoziţie, Muzicologie,
Pedagogie Muzicală şi Teatru ?

A întrebat glucida pe 23.07.2011, la 13:38

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

a vazut cineva nr de locuri oferite de statul roman p-u studentii din RM?

A întrebat glucida pe 23.07.2011, la 13:34

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

salut...am si eu o intrebare....cine vrea sa depuna la administrarea afacerilor la Ovidius Constanta??? cu ce medie...ms anticipat?

A întrebat adaiulica pe 23.07.2011, la 13:33

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

imi spune cineva va rog , unde, cind, si la ce ora se vor depune dosarele de studii la balti?
ms

A întrebat glucida pe 23.07.2011, la 13:02

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut.....as vrea si eu parerea celor care deja sunt admisi la universitati in ro....cum credeti cu 8.25 la bac si 9.16 media pe 3 ani unde as avea mai multe sanse la economie si care specializare sau la farmaceutica? care sunt orasele cu cele mai multe snase pentru media mea? voi cu ce medie ati intrat ? ce oras? ce specialitate? ms anticipat

A întrebat adaiulica pe 23.07.2011, la 13:00

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Salut lume,cei care vor depune actele la Balti rog sa da-ti de stire,cine stie,cit asteptam sa depunem,mai organizam vreaun picnic pe acolo :D

A întrebat cepavick pe 23.07.2011, la 12:50

răspunde sau vezi răspunsuri (41)

Buna ziua! Sunt locuitor al orasului Ungheni. Unde as putea depune actele pentru studii in Romania: Balti sau Chisinau?

A întrebat Dannik pe 23.07.2011, la 12:40

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Cineva a facut copie legalizata la certificatul cu Hiv/Sida? sau depuneti la documente originalul?

A întrebat VikaB pe 23.07.2011, la 12:05

răspunde sau vezi răspunsuri (7)

Salut ! va rog mult ajutor,vroiam sa concretizez, este cineva la curent daca se permite a face procura pe parinte,sau alta prs(de rudenie),care va pune dosarele in locul meu in caz ca nu sunt disponibila?
Multumesc anticipat!

A întrebat Polyna pe 23.07.2011, la 11:30

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Poate sami spuna cineva cimd se depune dosarul pentru studii in Romania,la Chisinau, pe ce data,si unde? la consulat sa la ambasada,vo rog frumos.

A întrebat Berlinschi pe 23.07.2011, la 10:35

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Buna! deci, pentru ca sa asteptam data depunerii documentelor linistiti, as fi vrut sa concretizam pina la urma de ce documente avem nevoie(pentru ca aud diverse idei cu cazier juridic, componenta familiei..bla bla). asa dar as dori o confirmare(se poate si mai multe) sau infirmare (cu completari si exemple), deci, :

cererea de inscriere (pe care o completam direct la consulat si pe care o si obtinem de acolo)

1 copie legalizata la : diploma de bac, foaia matricola, adeverinta medicala, certificat de nastere.

1 xerocopie dupa: buletin de indentitate cu fisa de insotire, pasaport.

1 fotografie 3/4

????????????????????????????????????????????????? asa e???

A întrebat CiKs pe 23.07.2011, la 09:44

răspunde sau vezi răspunsuri (9)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.1020 secunde