Basarabeni.Ro

Portalul Basarabenilor din România

Avocat basarabeni.ro -Lăcătuș Igor
Campania Pro Cetăţenie Română
[o]

27 iunie 2026, ora locală: 19:59

 

Întrebări şi Răspunsuri (de la 3421 la 3435)

RECOMANDARE: Citiţi politica site-ului

Am nevoie de o consultatie. Certificatele pe care le detinem la moment sunt cu aviz. Suntem 3 persoane dintr-o familie si la OSC ni s-a spus ca la consulat nu se primesc documenetele cu aviz de anulare sau rectificare. Speram sa ne raspundeti detaliat si cit mai curind. Multumim!

A întrebat maria196161 pe 05.07.2011, la 00:40

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Toti vb despre admitere...stie cineva cand se incepe admiterea la studii in ro?

A întrebat elena2010 pe 05.07.2011, la 00:29

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

As vrea sa stiu,in Romania sistema cu bursele e la fel ca la noi?Adica daca aplic la o universitate,fara bursa,as putea apoi primi bursa in baza notelor ?Stiu ca in Moldova ai asa posibilitate.

A întrebat mya pe 04.07.2011, la 22:43

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

salut tuturor!am obtinut cetatenia romana si am depus pentru certificat de nastere si cnp la balti.Am descoperit acasa ca din acte imi lipseste certificatul de nastere moldovenesc....stie cineva daca l-au luat la consulat????va rog frumos poate stie cineva!!!

A întrebat olea pe 04.07.2011, la 22:18

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Offf.... deam nici nu stiu la ce sa ma mai gindesk ku admiterea asta. M-am blocat. Deci cu forma medicala e clar treb sa fie 86 e ,asa? Acum care e foaia matricola(E anexa din diploma de bacalaureat unde sint indicate toate mediile pe 3 ani de la toate obiectele)? Ce documente trebuiesc legalizate si care e procedura, unde le legalizez? Daca o sa dau mai intii originalele la noi la ASEm apoi la Iasi atunci ce trebuie ca sa fac?? Trebuiesc inregistrate la notariat copiile p/u Iasi????

A întrebat Lenrock pe 04.07.2011, la 21:26

răspunde sau vezi răspunsuri (18)

salutare tuturor!va rog ajutatima!parca am gasit universitatile la care sa dau dar am o problema nustiu locurile oferite unde pot sa le aflu???si ce documente trebu??va rog ajutatima!!!

A întrebat Dima.Papuga pe 04.07.2011, la 20:34

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

Vrea cineva sa dea la stiinte ale comunicarii in bucuresti?daca da, ce medii aveti? mersi anticipat

A întrebat inguta pe 04.07.2011, la 20:29

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

a facut cineva facultatea de comert, specializarea turism la ase bucuresti? e de perspectiva? cum sunt studiile?

A întrebat inguta pe 04.07.2011, la 20:12

răspunde sau vezi răspunsuri (0)

Cind apare tabela cu nr de locuri pentru fiecare facultate pe orashe ?

A întrebat sireoshka pe 04.07.2011, la 19:32

răspunde sau vezi răspunsuri (6)

Cine stie sa-mi spuna unde as putea sa ma adresez in cazul nedreptatirii studentilor bursieri din Republica Moldova? Mai exact merge vorba despre faptul ca in Sibiu conducerea hotaraste cand e cazul sa dea sau nu bursa studentilor.... iar pentru luna iulie de fiecare data ne lasa cu ochii in soare, bursa fiind luata numai de unii studenti. Criteriile fiind stabilite la nivelul personalului administrativ din cate s/a inteles.

A întrebat Oxana_Melnic pe 04.07.2011, la 18:19

răspunde sau vezi răspunsuri (1)

De ce acte am nevoie pt a face liceul in Romania?Multumesc anticipat

A întrebat doina.sendrea pe 04.07.2011, la 12:22

răspunde sau vezi răspunsuri (2)

Ma numesc Cristina,am terminat liceul si as vrea sa-mi continui studiile la o universitate de medicina din Romania. Ce sfaturi puteti sa-mi dati, in ce oras si la care universitate pot sa aplic? Ce puteti spune de USMF Craiova(daca sunt din cei care isi fac studiile acolo)?

A întrebat Cris_e pe 03.07.2011, la 17:09

răspunde sau vezi răspunsuri (12)

Bună ... spuneți vă rog ce tip de certificat medical trebuie ? 86e sau 86u ?

A întrebat damax pe 03.07.2011, la 16:27

răspunde sau vezi răspunsuri (16)

ew doream sa adresez cateva intrebari in legatura cu admiterea in romania ,sau poate voi stiti pe cineva admis (anii trecutzi) de dorit la arhitectura
ew n-am idee daca pu basarabeni is valabile toate examenele care le trec romanii de acolo...de desen tehnic, mate geometrie etc. ew is in panica totala.

multumesc anticipat

A întrebat anagurduza pe 02.07.2011, la 18:03

răspunde sau vezi răspunsuri (5)

Salut tuturor.Am o-ntrebare in privinta admiterii.Am terminat liceul in Romania si acuma intentionez,evident,sa ma-nscriu la facultate.Am dubla cetatenie,moldoveana si romana,si as vrea sa stiu daca intr-un loc pot sa ma inscriu ca moldovean si in altul ca roman,daca se permite asa ceva,sau daca Minsiterul ar putea afla cumva despre asta.Cu alte cuvinte,exista vreun risc in acest sens?Multumesc.

A întrebat Kopernicus pe 02.07.2011, la 17:48

răspunde sau vezi răspunsuri (5)



Întrebări şi răspunsuri


Ultimele răspunsuri

  • #1 Lilyutza pentru natalita.popescu
    Odata ce esti si cetatean roman nu cred ca ai nevoie de acte din Republica Moldova, cel mai bine intrenati la starea civila din localitatea viitorului...

  • #2 Anusca pentru dorin1995
    dar daca depui direct la universitate si nu intri la buget sau eventual deloc mai poti depune si la consulat sau mu mai ai voie ?
    ...

  • #3 cielfanthom pentru dorin1995
    Salut!
    In acest caz aplici ca oricare alt absolvent de liceu, depunand dosarul la consulat(pentru a candida pentru unul din locurile pentru etnici rom...

  • #4 marinaian pentru Alina
    cei mai marsavi soferi sand pe ruta BRASOV-CHISINAU si sunt cei mai mari tepari. Evitari autobuzele lor de la orele 19:00 si 21:00. Eu de ultimu timp ...

  • #5 luminitacumpana pentru D0ina
    Ca basarabean cu diploma din rep. Moldova , nu e nevoie de echivalare dar ca romani cu diploma de la Moldova e necesar de echivalat la CNRED. Cu o ase...

  • #6 adaiulica pentru nicu_d
    salut, anul trecut nu a fost nevoie de echivalare de diploma cei de la universitate ocupanduse personal, dar trebuie sa intrebi la universitatea care ...

  • #7 lilik pentru Bogdanpop
    si tu ai scos vreodata bani de pe siteul asta?
    ...

  • #8 donici.vyiorel pentru Ciobanu_V
    Buna, lasa-mi un msg pe e-mail donici.vyiorel@gmail.com cu mai multe detalii gen, orasul in care ai vrea sa te transferi, la medicina generala/dentara...

  • #9 crinna pentru larisa2726
    aproape 10 media, ca sunt doar 5 locuri la masterat...

  • #10 adaiulica pentru Cornel
    deci poti in acest caz sa aplici pentru un liceu/colegiu in Romania, poti beneficia de locurile acordate de statul Roman ( astfel primind o bursa de 5...

randat în 	0.2858 secunde